15 فروردین سالگرد تاسیس مایکروسافت در 40 سال قبل!

در 15 فروردین 1354 رئیس جمهور وقت آمریکا جرالد فورد بود و ریچارد نیکسون هنوز به سمت ریاست جمهوری آمریکا نرسیده بود. در آن زمان امریکا تحت‌تاثیر تحریم نفتی اوپک بین سال‌های 1353 و 54 قرار گرفته بود. همچنین حضور آمریکا در ویتنام به وضعیتی وخیم تبدیل شده بوده که ضرری برای کشور محسوب می‌شد.

در این بین دو مرد جوان 19 و 22 ساله یک فروشگاه را در آلبوکرکی نیومکزیکو تاسیس کردند. این دو بیل گیتس و پل آلن بودند که با همکاری هم تصمیم به ایجاد استارتاپی با ایده هر خانه یک کامپیوتر گرفتند و نامش را مایکروسافت گذاشتند.

در آن زمان هیچ کامپیوتر یا پلتفرم دیگری وجود نداشت تا کامپیوتر را به عنوان دستگاهی غیرصنعتی و تجاری تبدیل کند. این چشم‌اندازی جسورانه بود و در زمان خود ایده‌ای ناب تلقی می‌شد.

در طول چهار دهه مایکروسافت با تکنولوژی‌هایش جهان را متحول کرد. اگر چه مایکروسافت طی این مدت همیشه با موفقیت همراه بود اما شاهد شکست‌هایی هم بوده اما با جبران آن‌ها توانست این شکست‌ها را محدود کند.

فراموش کردنش آسان است اما نباید فراموش کرد که مایکروسافت دارنده اولین پلتفرم تلفن هوشمند بوده و آن ویندوز موبایل نام دارد. این پلتفرم با کاستی‌هایی همراه بود که سرآمد بودنش به سادگی میسر نمی‌شد.

همچنین مایکروسافت را باید از پیشگامان تکنولوژی پوشیدنی دانست که در همکاری با MSN ساعت هوشمند SPOT watch را تولید کرد. این ساعت‌هوشمند همچون ساعت‌های امروز از تکنولوژی wearable برخوردار نبود و از decade بهره می‌برد.

یکی از مهمترین دستاوردهای مایکروسافت که کمتر کسی ممکن است آن را نشانسد، ویندوز است. ما طی این چندسال شاهد نسخه‌های مختلف آن بودیم که در حال حاضر آخرین نسخه آن یعنی ویندوز 10 قرار است تابستان امسال در دسترس قرار گیرد. البته ویندوز در گذشته تنها برای کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما هر چه به جلو پیش می‌رویم شاهد استفاده از آن بر روی تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌ها، تبلت‌ها و برخی دیگر هستیم.

اگر شما توسعه دهنده یا مصرف کننده تکنولوژی باشید در حال‌حاضر دستگاه‌های بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند. حتی اپل در ساخت برخی رایانه‌های مک از ماشین آلات ویندوز بهره برده است. اما مایکروسافت در تولید کامپیوتر هیچ وسیله‌ای نداشت و از ابتدا برروی پای خود ایستاده است.

مایکروسافت در این سال‌ها هر روز موفق‌تر از روز گذشته‌اش بوده و در حال‌حاضز غول تکنولوژی دنیا محسوب می‌شود. بیل گیتس همچنان چهره نمادین مایکروسافت بوده و علاوه بر بنیان‌گذار بودن در حال حاضر مدیراجرایی نیز هست اما سمت مدیرعاملی برعهده ساتیا نادلا هندی قرار دارد. باگذشت 40 سال از تاسیس مایکروسافت، بیل گیتس نسبت به گذشته فکرهای بیشتر برای مایکروسافت درسر دارد.

ایشان به تازگی برای این روز نامه‌ای برای کارمندانش نوشته که در آن به تحسین عملکرد ساتیا نادلا، یادآوری تاریخ تاسیس و برنامه‌های آینده پرداخته است.

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ali

    به هر حال بیل گیتس ایده هر خانه یک کامپیوتر رو از استیو جابز ربود ولی در مجموع مایکروسافت تونست تو این چهل سال عملکرد بهتری داشته باشه .

     
    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *