کوالکام تولید اسنپدراگون 820 را به سامسونگ واگذار می‌کند

snapdragon

بعد از معرفی گلکسی اس 6 توسط سامسونگ و عدم ارایه این پرچمدار با چیپست‌های کوالکام و همچنین خبرهایی مبنی بر اینکه قدرتمندترین چیپست این کمپانی یعنی اسنپدراگون 810 با مشکلاتی چون داغ شدن بیش از حد مواجه است، این غول آمریکایی تصمیم گرفت تا روندی متفاوت را برای ارایه نسل بعدی چیپست‌ّهای خود با نام اسنپدراگون 820 در پیش گیرد. بر طبق آخرین خبرهای منتشر شده کوالکام قصد دارد تا دست دوستی با سامسونگ بدهد و تولید تراشه جدیدش را به این تولید کننده کره‌ای بسپارد.

این تغییر و تحولات به دلیل استفاده از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری است که سامسونگ در تراشه‌های ساخت خودش استفاده می‌کند، چرا که تا پیش از این کمپانی تایوانی TSMC که تراشه‌ها را برای کوالکام می‌ساخت از لیتوگرافی ۲۰ نانومتری استفاده می‌کرد، در نتیجه چیپست‌های کوالکام در مصرف باتری بهینه نبودند و همچنین هزینه ساخت‌شان نیز بالا بود.

البته تولید SOC به عهده خود کوالکام است و سامسونگ تنها تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ را تولید خواهد کرد. از طرفی کوالکام با این ترفند به نوعی قصد دارد تا سامسونگ را نیز دوباره به استفاده از چیپست‌هایش ترغیب کند، چرا که عدم استفاده از اسنپدراگون 810 در پرچمداران سامسونگ موجب شده تا کوالکام با ضرر و زیان‌هایی رو به رو باشد. در حال حاضر اسنپدراگون 810 بر روی برخی مدل‌های سطح بالای بازار نظیر اچ‌تی‌سی وان ام 9 و اکسپریا زد 4 قرار گرفته است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *