ترفندهایی برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی

android flagship

قطعا دقت کردید که وقتی برای اولین بار از گوشی اندرویدتان استفاده می‌کنید، بسیار سریع روشن می‌شود، به راحتی کار می‌کند و بدون هیچ تاخیری ازیک برنامه به برنامه دیگری جابجا می‌شود. ولی متاسفانه با گذشت زمان با تاخیرهای زیاد و طاقت‌فرسایی مواجه می‌شوید، طوری که برای بازکردن یا بستن یک برنامه باید زمان زیادی منتظر بمانید. اگر برای گوشی شما چنین اتفاقی افتاده، نگران نباشید! چرا که دیر یا زود هر کاربر گوشی‌هوشمند با این صحنه مواجه می‌شود! با مرور زمان داده‌های بیشتری در گوشی ذخیره می‌کنید و عملکرد گوشی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و برای اجرای دستورات شما، نیاز به زمان بیشتری برای جستجوی داده‌ها خواهد داشت. شما می‌توانید از شر اطلاعات بی‌فایده خلاص شوید و از برخی ترفندهای شسته‌ و رفته برای سرعت بخشیدن به تلفن اندرویدتان استفاده کنید. در این آموزش، زاناتک به شما کمک می‌کند تا گوشی خود را پاکسازی نمایید و از تنظیمات مناسب برای سرعت بخشیدن به گوشی‌تان استفاده کنید.

از شر داده‌های اضافی خلاص شوید!

احتمالا عکس‌ها و فیلم‌های زیادی در گوشی شما وجود دارد و یا برنامه‌های زیادی در گوشی دانلود کردید که در حال حاضر نیازی به آن‌ها ندارید و اصلا سراغ آن‌ها نمی‌روید، خب کافیست به گالری بروید و عکس‌ها و فیلم‌های اضافی که فقط حافظه مصرف می‌کنند را حذف کنید. یا نه ؟ شاید احتمال می‌دهید به آنها نیاز پیدا کنید وهمچنین این کار زمان زیادی می‌برد پس به راحتی می‌توانید همه‌ فایل‌هایتان را به کامپیوترتان منتقل کنید یا با گرفتن بک‌آپ آنها را از گوشی‌تان حذف کنید.

و اما برای پاکسازی برنامه‌های دانلود شده ابتدا به قسمت “Settings” (تنظیمات) بروید و از آنجا “Application manager” (مدیریت برنامه‌ها) را انتخاب نمایید. در مدیریت برنامه، همه برنامه‌هایی که شما دانلود کردید را در“DOWNLOADED” می‌ببینید. اکنون می‌توانید هر برنامه‌‌ای که به آنها نیاز ندارید یا در صورت نیاز به آسانی می‌توانید دانلود کنید را شناسایی کنید. آن‌ها را انتخاب کنید و در صفحه بعد “Uninstall” را انتخاب نمایید و به همین راحتی برنامه‌های اضافی را ازگوشی‌تان حذف می‌کنید.

همچنین برخی از برنامه‌های کاربردی قابل حذف‌شدن نیستند. به طور کلی، برنامه‌ای توسط سازنده گوشی در آن نصب شده‌ است در دسته برنامه‌های غیر قابل حذف قرار می‌گیرد که معمولا به آن‌ها “Bloatware” می‌گویند. با این حال، شما می‌توانید این گونه برنامه‌ها را غیر فعال کنید. برای این‌کار گزینه “Turn off” را در همان صفحه جزئیات برنامه انتخاب نمایید.


برنامه‌های در حال اجرا را متوقف کنید

برخی از برنامه‌ها در پس‌زمینه کار می‌کنند و قابل رویت نیستند و این کار موجب افزایش مصرف باتری می‌شود. درحالیکه بسیاری از آنها در همه‌ زمان‌ها مورد نیاز نیستند، در نتیجه ممکن است بخواهید آن‌ها را متوقف کنید البته توجه داشته باشید که می‌توانید دوباره آنها را فعال کنید.

برای غیرفعال کردن این برنامه‌ها ابتدا به “Settings” (تنظیمات) بروید، سپس “Application manager” را انتخاب نمایید. اکنون به سمت چپ بروید تا تمام برنامه‌های در حال‌اجرا را تحت عنوان “Running” ببینید. همه‌ این برنامه‌ها در حال حاضر در پس زمینه کار می‌کنند، برنامه‌ای که نمی‌خواهید اجرا شود را انتخاب نمایید و در صفحه بعد، “Stop” را انتخاب نمایید تا بلافاصله متوقف شوند.


حافظه پنهان (کش) را حذف کنید

کش اطلاعاتی را به طور موقت ذخیره ‌می‌کند تا در صورت استفاده‌ دوباره از برنامه، روند اجرا سریع‌تر صورت گیرد. با این حال، این داده‌ها فضای زیادی را تلف می‌کنند و همچنین زمان اجرا برنامه‌هایی که برای اولین بار اجرا می‌شوند و در کش ذخیره نشده‌اند را بالا برده و سرعت گوشی را کم می‌کنند.

پاک کردن کش بصورت دستی انجام می شود. ابتدا به “Settings” بروید سپس “Storage ” را انتخاب نمایید و پس از ورود به بخش “Cached data” گزینه  “OK” را بزنید.


با اجرای مراحل بالا کل کش خالی می‌شود و فضای خای و همچنین سرعت گوشی افزایش می‌یابد. البته برنامه‌هایی که استفاده می‌شوند دوباره در حافظه‌کش قرار خواهندگرفت.


زیبایی‌ اندروید را نادیده بگیرید

اندروید همراه با ویژگی‌های بسیار جذاب مانند ویجت، تصاویر زنده پس‌زمینه و انیمیشن همراه‌ است که شما با دیدن آنها به وجد می‌آیید, ولی آنها سرعت گوشی شما را کاهش می‌دهند. پس اگر اولویت سرعت گوشی برای شما بالاتر از زیبایی است باید از شر آنها خلاص شوید. ویجت‌های روی صفحه‌اصلی که برای شما مفید نیستند و به راحتی می‌توانید از منو برنامه به آنها دسترسی پیدا کنید را حذف کنید. برای حذف ویجت از صفحه اصلی، آنها را انتخاب کنید و نگه دارید به سمت بالای صفحه ببرید و بر روی آیکون سطل آشغال “remove” رها کنید. همه‌ ویجت‌های موجود در صفحه اصلی به این طریق حذف می‌شوند.

اگر شما می‌خواهید ویجت‌ها را دوباره به صفحه‌اصلی برگردانید، باید قسمت خالی صفحه را لمس کرده و انگشت خود را نگه دارید تا صفحه اصلی ویجت‌ها را برگرداند در این صورت دو گزینه در زیر صفحه نمایان می‌شود که می‌بایست ” Widgets ” را انتخاب کنید.

تمام ویجت‌ها نشان داده خواهندشد برای اضافه‌کردن آنها به صفحه‌اصلی هر کدام را می‌خواهید انتخاب کنید و نگه دارید و در هرجایی از صفحه که می‌خواهید قرار گیرد, انگشت‌تان را رها کنید.

همچنین باید به جای تصاویر زنده پس‌زمینه از تصاویر ثابت استفاده کنید تا منابع زیادی هدر داده نشود! (مخصوصا شارژ باتری)


انیمیشن‌ها را غیرفعال کنید

غیرفعال‌کردن انیمیشن‌ها سبب افزایش سرعت گوشی‌تان می‌شود، فرایند غیرفعال‌ کردن انیمیشن برای همه افراد توصیه نمی‌شود و برای برخی افراد خاص مناسب است. برای این منظور، ابتدا باید “Developer Options” را فعال کنید. این گزینه برای کاربران کم‌تجربه ساخته نشده و از دید آنها پنهان است و تنها توسعه‌دهندگان با روش کار کردن آن آشنا هستند. بنابراین تغییر این گزینه‌ها بدون دانش کافی ممکن است به گوشی‌تان صدمه بزند و سبب تغییر روش کارکردن گوشی شود. اگر این گزینه را فعال کنید، پنهان‌شدن دوباره آن امکان پذیر نیست مگر آنکه از گزینه بازگشت به تنظیمات کارخانه استفاده کنید! پس اگر فکر می‌کنید امکان دارد گوشی‌تان به دست کسی بیفتد که اطلاع کافی در مورد نحوه کارکردن با گوشی را ندارد (مثل یک بچه دهه هشتادی!!) بهتر است این مرحله را رها کنید وگزینه‌های توسعه‌دهنده را فعال نکنید.
برای فعال کردن “Developer Options” به قسمت تنظیمات بروید سپس صفحه را به پایین بکشید تا گزینه “About Device” و یا“About Phone” (بستگی به گوشی شما دارد) را ببینید. آن را انتخاب نمایید به سمت پایین حرکت کنید تا گزینه “Build number” را پیدا کنید.

index11-600x333

اکنون 7 بار بر روی “Build number” بزنید تا گزینه‌های توسعه‌دهنده در قسمت تنظیمات فعال شود. برای دسترسی به “Developer Options” تنها کافیست آن را انتخاب نمایید. برای اینکه مطمئن شوید که این گزینه فعال شده است یک دکمه در قسمت بالا سمت راست قرار دارد اگر رنگ آن سبز باشد، فعال است اما اگر خاکستری باشد بر روی دکمه کلیک کنید تا گزینه‌های توسعه دهنده فعال شود.

اگر شما در مورد این گزینه‌ها اطلاعی ندارید پس فقط به پایین صفحه بروید و گزینه “Window animation scale” را انتخاب نمایید. سپس در صفحه بعد “Animation is off” را انتخاب کنید. با این کار انیمیشن‌های گوشی شما خاموش می‌شود و سرعت دسترسی افزایش می‌یابد.


سیستم عامل گوشی‌تان را به‌روز نگه‌دارید

راه دیگری برای افزایش سرعت گوشی به‌ روز بودن سیستم عامل موجود در آن است، پس بهتر است که همیشه آنها را به‌روز نگه‌دارید. این کار سبب ارائه عملکرد بهتر در گوشی و افزایش امنیت آن می‌شود. برای بررسیف ابتدا به تنظیمات بروید و “About Device” را انتخاب نمایید.

در این قسمت “Software update” و سپس “Update” را انتخاب کنید. حال بر روی “OK” تب کنید البته باید به Wi-Fi متصل باشید.

index15-600x333


در نهایت گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید

اگرمی خواهید یک شروع دوباره با گوشی‌تان داشته باشید، پس گوشی را ریست کنید. البته این گزینه توصیه نمی‌شود زیرا تمام داده‌های موجود در تلفن حذف شده و گوشی‌تان درست مثل روز اول صاف و ساده می‌شود! البته اگر این کار را نیز انجام دهید کمک شایانی به افزایش سرعت دستگاه‌ کرده‌اید.
توجه: قبل از ریست کردن گوشی، مطمئن شوید از تمام اطلاعات مهم خود بک‌آپ گرفته‌اید!
برای این کار به قسمت تنظیمات بروید و “Backup and reset” را انتخاب کنید.

سپس وارد قسمت “Factory data reset” شده و “Reset phone”را انتخاب نمایید. گوشی‌تان مجددأ راه‌اندازی و ریست می‌شود. این فرایند ممکن‌ است 10 تا 15 دقیقه طول بکشد.

index17

اگر شماهم ترفندهایی برای افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی دارید، در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

3 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *