تاریخچه نوکیا از ابتدا تا تولد 150 سالگی‌اش!

Nokia
دقیقا 150 سال از تاسیس نوکیا به عنوان کارخانه صنایع چوبی توسط فردریک ایدستام درشهر Temmerkoski Rapids واقع در جنوب غربی فنلاند می‌گذرد. با اینکه نوکیا واحد تولید تلفن‌های‌ همراهش را به مایکروسافت فروخت ولی همچنان به عنوان یکی از شرکت‌های مطرح فعالیت می‌کند و همین سبب شده که تولد 150 سالگی خود را جشن بگیرد. شرکت نوکیا سال‌های زیادی درعرصه تلفن‌های همراه پیشگام بود. این شرکت تا به امروز فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. فردریک ایدستام در سال 1865 یک آسیاب در پشت رودخانه Nokianvirta راه‌اندازی کرد، که نام Nokia AB در سال 1871 براساس این رودخانه انتخاب شده است. احتمالا طرفداران نوکیا می‌دانند که در طی سال‌ها این شرکت در پنچ تجارت مختلف ازقبیل: لاستیک، کابل، جنگل‌داری، الکترونیک و تولید برق مشغول به کار بوده است، که فقط یکی از اینها به صنعت ارتباطات مربوط می‌شود. نوکیا اولین شرکتی است که گوشی‌های‌‌ همراه را در سال 1973 تولید کرد.

تماسGSM برای اولین بار با یک گوشی نوکیا برقرار شد

این شرکت فنلاندی اولین تجهیزات صنعت ارتباط از راه‌دور را در سال 1960 وارد بازار کرد و پس از 30 سال با تکامل صنعت اولین تماس GSM توسط گوشی‌های نوکیا برقرار شد. در این سال‌ها نوکیا تصمیم گرفت تمرکز خود را روی ارتباطات معطوف کند و در سال 1988 رهبر جهان در تلفن‌همراه بود.

در آغاز سال 2006، نوکیا شرکت‌های تخصصی مانند Gate5 و NAVTEQ را درحوزه تکنولوژی نقشه برداری راه‌اندازی کرد و پس از شش سال فعالیت، سرویس نقشه خود به نام HERE را ایجاد کرد که در حال حاضر نیز رقیبی شایسته در برابر گوگل‌مپ است. نوکیا در سال 2007 با تشکیل یک سرمایه‌گذاری مشترک با Siemens، در حوزه‌ زیرساخت‌های مخابراتی گام برداشت و بعدها منجر به ایجاد و گسترش زیرساخت‌های مخابراتی در سطح جهان شد.

در سال 2011 نوکیا تصمیم گرفت با ویندوزفون همراه شود

چهار سال بعد، یعنی در سال 2011، نوکیا اعلام کرد که تصمیم گرفته است تا با شرکت مایکروسافت همکاری کند و تجارت تلفن‌همراه خود را که به علت عدم نوآوری در هر دو عرصه‌ نرم‌افزار و سخت‌افزار رو به سقوط بود، نجات دهد. اشتباه نوکیا بدلیل انتخاب ویندوز‌فون به جای اندروید سبب شد تا در تاریخ 3 سپتامبر، اعلام کند که دستگاه‌ها و سرویس‌های خود رابه مایکروسافت واگذار کرده است و تحت این توافق‌نامه، نوکیا نمی‌تواند تا پایان سال 2015 گوشی‌ هوشمند جدیدی را عرضه کند.


واما حرکت مثبت نوکیا، این شرکت فنلاندی در اوایل سال جاری اولین تبلت اندرویدی خود به نام N1 را رونمایی کرد این تبلت تنها در چین و تایوان در دسترس است، اما نوکیا قول داده که تبلت خود را در کشورهای دیگر نیز عرضه نماید.

در حال حاضر نوکیا بر روی سه تجارت تمرکز کرده است

شرکت نوکیا امسال چشم انداز جدید خود را توصیف کرد. این شرکت قصد دارد در سه تجارت تمرکز کند: شبکه، HERE و فناوری‌های نوکیا.

بسیاری از شایعات حاکی از آن است که نوکیا قصد دارد گوشی‌های‌ هوشمند جدیدی در سال 2016 تولید نماید. اگر چه این کمپانی چنین ادعایی را رد کرده است و اعلام کرده در سال آینده هیچ اسمارت‌فونی را عرضه نخواهد کرد، ولی همچنان طرفداران وفادار آن در رویای بازگشت دوباره‌ی نوکیا به عرصه گوشی‌هوشمند به سر می‌برند.

nokia-710x434

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *