همه‌ چیزهایی که باید در مورد تصاویر RAW در گوشی‌های اندرویدی بدانید

عکس‌برداری به فرمت RAW امکان جدیدی در دوربین‌ گوشی‌های اندرویدی، به شمار می‌رود. اما همه‌ افراد اطلاعات دقیقی از آن ندارند و نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند. شما احتمالا چیزهایی در رابطه با تصاویر RAW شنیده‌اید. همه‌ ما اغلب سعی می‌کنیم امکانات جدیدی را به گوشی هوشمندمان اضافه کنیم و بیشتر از آن لذت ببریم. بسیاری از افراد اطلاعی از زویژگی‌های تصاویر RAW ندارند و نمی‌دانند چرا همه‌ دوربین‌های پیشرفته‌ اندروید مجهز به این قابلیت هستند. به عبارت ساده، با دوربین اندرویدی‌تان می‌توانید با فرمت RAW عکس‌هایی بگیرید که شامل مجموعه‌ باکیفیت‌تری از داده‌های تصویر هست که به‌راحتی می‌توانید تصویر را ویرایش کنید و یک تصویر JPEG استاندارد ایجاد کنید. در حالت عکاسی با فرمت RAW همه‌ اطلاعات سنسور را ذخیره می‌کنید و می‌توانید با اندرویدتان عکس‌هایی بگیرید که پیش از این با این کیفیت امکان‌پذیر نبود. با زاناتک همراه باشید تا ببینیم تصاویر RAW چه تصاویری هستند و چگونه می‌توانید یک تصویر RAW ایجاد کنید.

تصویر RAW چیست؟

اگر گوشی جدیدی خریده‌اید آن را از جعبه خارج کنید و یک عکس با دوربین آن بگیرید. تصویری که شما با دوربین ثبت کردید شامل داده‌هایی است که سنسور جمع‌آوری می‌کند، این داده‌ها نقاط کوچکی هستند که از نورهای رنگی مختلف که پیکسل نامیده می‌شوند، تشکیل شده‌اند و پس از فشرده‌سازی‌هایی که انجام می‌گیرد یک تصویر خوب در صفحه‌نمایش گوشی می‌بینید، ولی در فشرده‌سازی‌های صورت گرفته اطلاعات اضافی تصویر حذف می‌شوند و نتیجه نهایی یک تصویر به فرمت JPEG است که اندازه فایل آن بسیار کوچک است، اگر از گوشی‌های اندرویدی مدرن استفاده کنید به احتمال زباد از تصویر گرفته شده راضی خواهید بود. هنگامی که شما از گوشی اندروید استفاده می‌کنید قادر خواهید بود با دو فرمت RAW + JPG عکسبرداری کنید، در این صورت شما همان خروجی بالا، به علاوه یک فایل که حاوی یک نسخه پردازشی شامل همه‌ داده‌های تصویر که سنسور جمع آوری کرده است را خواهید داشت. در فرمت JPEG به دلیل فشرده‌سازی‌هایی که صورت می‌گیرد برخی داده‌ها حذف می‌شوند و تصحیح برخی مشکلات عکس در این فرمت تقریبا غیرممکن است. در فرمت RAW سنسور، تمام اطلاعات موجود در مناطق بسیار تاریک، بسیار روشن و یا رنگ‌های مختلف موجود را جمع‌آوری می‌کند، بنابراین با حفظ تمام داده‌ها نرم‌افزارهای خاص قادر خواهند بود داده‌ها را تغییر دهند، دراین صورت شما می‌توانید تصویری باب میل‌تان تولید کنید.

اصولا شما همیشه نیاز ندارید از فرمت RAW برای تصویربرداری با گوشی اندرویدتان استفاده کنید. برای مثال درگوشی‌هایی مثل LG G4، خروجی فرمت JPEG به خوبی فشرده‌سازی می‌شود و به احتمال زیاد عکس‌برداری با این فرمت همان نتیجه دلخواه شما خواهد بود. وقتی با فرمت JPEG عکاسی می‌کنید، دوربین پردازش خودش را برای تبدیل RAW به JPEG انجام می‌دهد. به هر حال، دوربین شما نه تنها به باهوشی مغزتان نیست، بلکه به قدرتمندی کامپیوتر شما هم نیست! ولی وقتی RAW عکس بگیرید، می‌توانید آن پردازش را خودتان انجام دهید، شما می‌توانید تصمیم بگیرید عکس‌تان چگونه به نظر برسد و راهی برای نتیجه‌های بهتر پیدا کنید.

فرمت RAW دراندروید چرا و چگونه استفاده می‌شود ؟!

اندروید آبنبات‌چوبی دارای متدی است که ذخیره تصاویر RAW DNG را امکان‌پذیر می‌سازد. DNG یک فرمت متن‌باز برای فشرده‌سازی تصاویر خام است، که توسط Adobe در سال 2004 ایجاد شده. برای افرادی که نرم‌افزارها و دستگاه‌های اندرویدی تولید می‌کنند، داشتن یک فرمت فایل که از استانداردهای باز پشتیبانی کند، بسیار مهم است. آنها به‌راحتی و آزادانه می‌توانند نرم‌افزار را توزیع کنند و برای نسخه‌های جدیدتر به‌روزرسانی انجام دهند، همچنین از سازگاری و برگشت‌پذیری آن اطمینان داشته باشند و علاوه براین حق امتیاز کمتری پرداخت کنند. برای کاربرانی مثل من و شما، تنها مسئله مهم پیدا کردن نرم‌افزاری برای مشاهده و یا ویرایش فایل‌ها است. فرمت DNG به طور گسترده مورد قبول واقع شده است و از اکثر ویرایشگرهای عکس در ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می‌کند و براحتی می‌توانید با نرم‌افزارهای موجود فایل‌های DNG را مشاهده کنید و ویرایش‌های دلخواه را روی آن انجام دهید. درقسمت بعدی به ویرایش فایل‌های DNG نگاهی میندازیم.

همچنین به یاد داشته باشید در حالی که پشتیبانی از تصاویرRAW بسیارخوب است و اجازه می‌دهد تا برخی از ویرایش‌های شگفت‌انگیز در عکس‌هایتان انجام دهید ولی تاثیری در افزایش محدودیت فاصله کانونی ثابت و کوچکِ دوربین ندارد و قادر نخواهید بود اطلاعات عکس‌های بزرگتر از سنسور دوربین‌تان را در گوشی‌های هوشمندتان ذخیره کنید. درحالت کلی نمی‌تواند جایگزینی برای DSLR باشد. پس لطفا انتظار بیش از حد نداشته باشید!

چگونه فایل‌های RAW را ویرایش کنیم؟

برای ویرایش بهتر باید از کامپیوتر استفاده کنید. با اینکه قطعا هم اکنون افرادی در حال ایجاد ویرایشگرهای DNG قابل استفاده دراندروید هستند، اما بیشتر تصاویر RAW به صفحه‌نمایش بزرگتر و نرم‌افزارهای نسبتا پیچیده‌تری نیاز دارند، بنابراین فایل‌های خود را به کامپیوتر منتقل کنید. نرم‌افزارهای مناسبی برای ویرایش تصاویر وجود دارند برای مثال کاربران ویندوز و مک می‌توانند از نرم‌افزارهایی همانند فتوشاپ و لایت‌روم و یا نرم‌افزارهای ارزان قیمت و یا رایگانی مثل GIMP استفاده کنند، کاربران لینوکس نیز از نرم‌افزارهایی مثل DarkTable ،ImageMagick و digiKam که عملکردی به خوبی GIMP دارند، می‌توانند بهره ببرند.

خب اکنون شما نرم‌افزار مناسبی در اختیار دارید و می‌توانید تنظیمات دلخواه‌تان را اعمال کنید. باید کنترل کاملی روی تعادل رنگ سفید و نقاط تیز و… داشته باشید و تنظیمات غیرمخربی روی تصویر انجام دهید. ایجاد یک تصویر، به خوبی خروجی JPEG نیاز به تمرین بیشتری دارد ولی این کار بسیار سرگرم‌کننده و جذاب است. بخاطر داشته باشید که می‌توانید هر تغییری که دوست دارید روی تصویر موردنظر انجام دهید در حالی که این امکان در خروجی JPEG امکان‌پذیر نیست.

در ابتدا با تمرکز بیشتری عکس‌برداری کنید و پس از آن به صورت دستی هرگونه نویز یا نقاط تیز را کاهش دهید و عکس‌های دیدنی و جذابی را ایجاد کنید. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید در عرض 5 ثانیه ویرایش شده‌ است. آب جاری در رودخانه با نرم‌افزار لایت‌روم کمی تیره‌تر شده است که سبب شده تصویر جذاب‌تر و طبیعی‌تر به‌نظر برسد. چنین تصویر زیبا و جذابی را نمی‌توانید با حالت‌های خودکار و یا تصاویر JPEG ایجاد کنید.

نکته: اگر سرعت شاتر کم باشد تصاویر بیش ازحد روشن می‌شوند.

البته در همه‌ تصاویر شما نیازی به ویرایش ندارید و همان تصاویر خودکار بسیار خوب به‌نظر می‌رسد و طبیعی‌ست که همه‌ افراد علاقه‌ زیادی به ایجاد تصاویر بکر و جذاب ندارند، این‌گونه افراد به خاطر داشته باشند که تصاویر JPEG گاهی بهترین و بی‌نقص‌ترین اثرها را ایجاد می‌کند.

آیا قابلیت عکس‌برداری RAW درگوشی اندروید شما وجود دارد؟

همانطور که می‌دانید باید گوشی‌ اندرویدتان مجهز به نسخه لالی‌پاپ باشد اما همه‌ گوشی‌های لالی‌پاپ قادر به پشتیبانی از camera2 API نیستند، بنابراین نمی‌توانید تصاویر RAW ایجاد کنید و همچنین به خاطر داشته‌ باشید که همه‌ اپلیکیشن‌های دوربین از تصاویر RAW پشتیبانی نمی‌کنند.

ال‌جی جی4 و اچ‌تی‌سی وان ام9 توسط اپلیکیشن stock camera تصاویر RAW را ایجاد می‌کنند.

نکسوس6 با اپلیکیشن third party camera تصاویرRAW را ایجاد می‌کند.

سامسونگ گلکسی اس6 نیز با آپدیت جدید احتمالا از تصاویرRAW پشتیبانی می‌کند.

سایر گوشی‌ها نیز ممکن است از این قابلیت پشتیبانی کنند ویا گوشی‌هایی مثل نکسوس4 یا موتو ایکس احتمالا با به‌روزرسانی‌ درآینده بتوانند camera2 API را پشتیبانی کنند.

 ناگفته نماند که برخی مدل‌های ویندوزی همچون لومیا 1520 از همان ابتدای ورود به بازار قادر به ثبت تصاویر با فرمت RAW بودند!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *