آموزش بلاک کردن اس‌ام‌اس‌ها در گوشی‌های اندرویدی

پیام‌های متنی (SMS) یکی از سریع‌ترین و پر استفاده‌ترین روش‌های ارتباطی است، ولی تعجب‌آور نیست که برخی از این پیام‌ها غیر مفید و سبب ایجاد مزاحمت می‌گردند. اگر شما این پیام‌ها را مسدود نکنید به احتمال زیاد پیام‌های مختلفی از شماره‌های گوناگون در رابطه با ارائه‌ خدمات متفاوت، اطلاع رسانی و… را دریافت خواهید کرد. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از چندین روش پیام‌های دریافتی از هر شماره‌ای را که می‌‌خواهید، بلاک کنید. شاید شما با دریافت چند پیام روزمره مشکلی ندارید، ولی لطفا دوباره فکر کنید چرا که باید بابت این پیام‌های رسیده هزینه پرداخت کنید مگر اینکه از سرویس پیام کوتاه نامحدود استفاده کنید. در این آموزش، ما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید پیام‌ها را از شماره‌های مختلف با استفاده از روش‌های متعدد مسدود کنید. شاید از همه‌ روش‌ها نتوانید استفاده کنید در صورت کمک در قسمت نظرات اطلاع دهید.

روش اول: استفاده از اپلیکیشن پیام اندروید برای بلاک پیام‌های متنی
برای استفاده از این روش باید سیستم‌عامل گوشی‌تان اندروید کیت‌کت یا نسخه بالاتر باشد و همچنین اپلیکیشن پیام پیش‌فرض شما باید فیلتر اسپم داشته باشد. این راه ساده‌ترین و سریع‌ترین راه مسدود کردن پیام‌های متنی بدون هیچ زحمتی مثل چک کردن برنامه یا خدمات شخص ثالث است. این فرایند بسیار ساده است، فقط پیام متنی موردنظر را انتخاب کنید و چند ثانیه نگه دارید و پس از یک تاخیر کوتاه گزینه حذف یا افزودن به اسپم را خواهید دید. شما می‌توانید هر دو گزینه را در یک منو یا آیکون‌هایی که در بالای صفحه‌نمایش قرار دارند، ببینید این بستگی به نوع گوشی شما دارد. فقط کافیست گزینه “Add to Spam” را انتخاب کنید و شماره فرستنده پیام را به بلاک‌لیست اضافه کنید پس از این کار، دیگر از آن شماره هیچ پیامی را دریافت نخواهید کرد.

اگر کنترل بیشتری برای مسدود کردن پیام‌ها نیاز دارید، گزینه‌های داخلی زیادی وجود دارند. برای دسترسی به این گزینه‌ها، در قسمت بالا گوشه سمت راست آیکون سه نقطه را انتخاب کنید و از آن قسمت “Settings” را برگزینید.

در قسمت تنظیمات، اسکرول را به سمت پایین حرکت دهید و گزینه ” Spam filter” را انتخاب کنید. در صفحه جدید اطمینان حاصل کنید که دکمه واقع درقسمت بالا سمت راست به رنگ سبز باشد، در این صورت سه گزینه موجود در این قسمت به حالت فعال قرار می‌گیرند، این گزینه‌ها برای کنترل بیشتر استفاده می‌شود.

1. Add to spam numbers

این گزینه به شما اجازه می‌دهد شماره مورد نظر را به صورت دستی، ازقسمت مخاطبین و یا تماس‌ها انتخاب نمایید و دریافت پیام‌ از این شماره را مسدود نمایید.

2. Add to spam phrases

با انتخاب این گزینه می‌توانید “کلمات” دلخواه را مشخص نمایید تا زمانی که در پیام دریافتی موجود باشند به طور خودکار آن را بعنوان اسپم تشخیص دهد. استفاده از کلمات کاملا دستی است که می‌توانید از کلمات کلیدی شایع استفاده و آنها را مسدود کنید. این گزینه به خوبی در برابر کلمات تشخیص داده شده به عنوان اسپم کار می‌کند.

توجه: در انتخاب کلمات برای افزودن به لیست مسدود دقت کنید زیرا همه‌ پیام‌های شامل این کلمه خاص مسدود خواهند شد. اگر شما یک کلمه را به اشتباه مسدود کنید به احتمال زیاد متون مهم دریافتی از افراد دیگر که حاوی این کلمه باشد به عنوان اسپم شناخته می‌شود و دیگر آن‌ها را نخواهید دید.

3. Block Unknown Senders

هنگامی که این گزینه فعال باشد، تنها از افرادی که در لیست مخاطبین گوشی‌تان ذخیره شده‌اند، پیام دریافت خواهید کرد. این یک گزینه ساده اما بسیار پر ریسک است چرا که ممکن است پیام‌های مهم از افرادی که می‌شناسید ولی در مخاطبین ذخیره نیستند را مسدود کنید. می‌توانید از تمام گزینه‌های ذکر شده در بالا برای کنترل این که چه کسی می‌تواند به شما پیامی ارسال کند یا نه استفاده کنید.


روش دوم: از اپلیکیش‌های مخصوص این‌کار استفاده کنید

اگر سرویس مسدودسازی پیام در گوشی اندروید شما وجود دارد ولی کار نمی‌کند، نگران نباشید! در فروشگاه گوگل‌پلی اپلیکیشن بلاک SMS وجود دارد، به راحتی می‌توانید این برنامه را در گوگل‌پلی پیدا کنید و نیازهای خود را به طور کامل برآورده کنید.
در این آموزش ما از اپلیکیشن “SMS Blocker Clean Inbox” استفاده کردیم. دلیل اصلی استفاده از این برنامه این است که کار با آن ساده بوده و تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای بلاک پیام را داراست، همچنین این برنامه از امتیاز بسیار خوبی در فروشگاه گوگل‌پلی برخوردار است و در هر دو نسخه رایگان و پولی عرضه می‌شود. اگر چه نسخه رایگان نیز به خوبی کار می‌کند، اما اگر شما از حوصله تبلیغات مزاحم را نداربد و یا به دنبال برخی از ویژگی‌های اضافی هستید، می‌توانید از نسخه غیر رایگان استفاده کنید.

توجه: اگر از گوشی اندرویدی نسخه کیت‌کت یا بالاتر استفاده می‌کنید، این اپلیکیشن پیام‌رسانی جایگزین نرم‌افزار پیام‌رسانی پیش فرض در گوشی شما خواهد شد. در نتیجه تنها یک برنامه پیام‌رسانی در یک لحظه واحد اجرا می‌شود. پس اگر شما این برنامه را استفاده کنید، نرم افزار پیام پیش فرض کار نخواهد کرد. با این حال، می‌توانید در هر لحظه‌ای که خواستید نرم‌افزار پیام پیش فرض را باز کنید و پس از آن “OK” را انتخاب کنید تا شروع به کار کند.
برای شروع، نرم‌افزار را اجرا کنید و در پیغام نمایش داده شده ” Yes ” را انتخاب کنید، با این کار برنامه موردنظر به عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض پیام انتخاب می‌شود. در این قسمت همه پیام‌های موجود در گوشی‌تان را در برنامه بلاک SMS مشاهده خواهید کرد.

برای اضافه کردن شماره به لیست بلاک، در بالای نمایشگر گوشه سمت چپ بر روی آیکونی که به صورت سه خط موازی است، کلیک کنید و از صفحه باز شده گزینه ” Block list ” را انتخاب نمایید. در بلاک لیست، سه راه مختلف برای کنترل بلاک پیام وجود دارد که عبارتند از: Sender (فرستنده)، Series (مجموعه) و Word (کلمه). شما می‌توانید با انتخاب گزینه‌ها و کشیدن به چپ و راست بین آنها حرکت کنید.

Sender (فرستنده)
این گزینه به شما اجازه می‌دهد شماره‌های افراد مورد نظر را به لیست مسدود اضافه کنید. در این صورت آن شماره‌ها قادر نخواهند بود به شما پیام بفرستند. برای این کار کافیست آیکون ” + ” را انتخاب نمایید و با وارد کردن شماره در این قسمت آن را مسدود کنید.

Series (مجموعه)

با استفاده از این گزینه می‌توانید ارقام و یا کلمات خاصی را که شامل نام یا شماره‌ تلفن فرستنده است، اضافه نمایید. برای مثال عدد “1800” را به لیست اضافه می‌کنید در این صورت کلیه شماره‌های شامل این عدد مسدود خواهند شد و نمی‌توانند به شما پیام ارسال کنند. برای مشخص کردن اینکه مقدار افزوده شده در لیست مسدود درآغاز یا پایان شماره‌ تلفن و یا نام شخص استفاده شده باید از “*” به ترتیب در پایان یا آغاز استفاده نمایید. برای مثال اگر شماره‌ تلفن با عدد “1800” شروع شود باید مقدار “*1800” را به لیست مسدود اضافه نمایید. کافیست فقط آیکون “+” را انتخاب نمایید و پس از آن در صفحه بعدی ” word ” یا ” number ” را برگزینید.

Word (کلمه)

در این قسمت با اضافه کردن یک کلمه خاص به لیست مسدود، تمام متونی که حاوی عبارت خاص موردنظر باشند مسدود خواهند شد، چیزی شبیه به گزینه ” Add to spam phrases ” در روش اول! در انتخاب عبارت خاص دقت کنید زیرا ممکن است کلمه‌ای انتخاب کنید که در اکثر پیام‌ها بکار رفته باشد در این صورت پیام‌های مهم دریافتی مسدود خواهند شد. شما می توانید آیکون “+” را انتخاب و در صفحه بعد کلمات خاص را اضافه کنید.

همچنین گزینه‌ای برای اضافه کردن اعداد در قسمت ” Allow List ” وجود دارد که می‌توانید شماره‌های دلخواه را مسدود کنید و با این کار اطمینان حاصل کنید که پیام مهمی از شخص خاصی به اشتباه مسدود نخواهد شد. برای استفاده از این گزینه در بالای نمایشگر گوشه سمت چپ منویی که به صورت سه خط موازی است را انتخاب و در صفحه بعدی ” Allow list ” را برگزینید. این رابط نیز همانند ” Block list ” عمل خواهد کرد با اینکه از کلمه مجاز به جای مسدود استفاده شده است.

پیام‌هایی که مسدود شده‌اند و شما نتوانستید آنها را مشاهده کنید در گوشی ذخیره شده‌اند و برای مشاهده آنها در هر زمانی می‌توانید از قسمت منو ” Blocked messages ” را انتخاب نمایید و کلیه پیام‌هایی که تاکنون دریافت کردید و مسدود شده‌اند را ببینید.

در ذخیره پیام‌های مسدود شده از یک شماره محدودیت وجود دارد که شما می‌توانید این محدودیت را از بین ببرید، ابتدا باید به قسمت تنظیمات بروید و در این قسمت گزینه ” Delete old messages ” را خاموش کنید.


روش سوم: تماس با شرکت مخابراتی
اگر هیچ یک از روش‌های ذکر شده در بالا را نتوانستید استفاده کنید می‌توانید با شرکت مخابراتی مخصوص سیم‌کارت خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید شماره‌های خاصی را برای شما مسدود کنند. این گزینه شاید ساده نباشد ولی اگر راه دیگری ندارید این آخرین روش است.
شرکت مخابراتی می‌تواند به سادگی بلاک لیستی برای شما ایجاد ‌کند و شماره‌هایی که نمی‌خواهید برای‌تان پیام بفرستد را به این لیست اضافه ‌کند تا مسدود شوند. می‌توانید به وب‌سایت شرکت مخابراتی بروید و وارد حساب کاربری خود در سایت شوید و اگر کمی جستجو کنید، صفحه‌ شامل شماره‌های مسدود شده را خواهید یافت، اگر هم موفق نشدید با مرکز تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید، آنها شماره موردنظر شما را به لیست اضافه خواهند کرد و به همین راحتی اقدام به بلاک کردن اس‌ام‌اس‌ها خواهید کرد!

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. قربانی

  سلام. من گوشیم سونی Z2 هستش و هیچ کدوم ازین برنامه ها داخلش نیست و من نمیتونم متاسفانه هیچ شماره ای رو بلاک کنم. اگه میشه راهنماییم کنید. ممنون میشم

   
  پاسخ
  1. ادمین

   سلام
   عزیز در روش دوم گفته شده که شما می‌تونید از برنامه‌های دیگه استفاده کنید! در متن هم روش استفاده از اپلیکیشن SMS Blocker Clean Inbox توضیح داده شده فقط کافیه این برنامه رو دانلود کنید و طبق آموزش جلو برید
   شاد باشید

    
   پاسخ
 2. YASss

  سلام. هم برنامه ی خود گوشی هم این اپلیکیشن ها
  وقتی شماره مورد نظر رو در لیست بلاک قرار میدیم برای ما پیامک نمیاد در واقع میرو تو لیست اسپمپ و برای طرف مقابل به اصطلاح تیک تحویل داده شد میخوره
  راهی یا برنامه ایی موجود نیست که برای طرف مقابل این تیک نخورد؟ لطفا راهنمایی کنین
  با سپاس

   
  پاسخ
 3. مشتاق

  سلام
  برنامه ای هست برای اینکه اصلا پیامک مزاحم تلفنی رو دریافت نکنیم؟
  اکثر برنامه ها پیامک ها را درون خود ذخیره می کنند

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *