پروژه اخیر گوگل: بهبود زندگی شهری!


محصولات گوگل همواره با هدف بهبود زندگی دیجیتالی کاربران طراحی شده‌اند، این شرکت در حال حاضر می‌خواهد از طریق آزمایشگاه سایدوالک به ساکنان شهر کمک کند. در گوگل‌پلاس یک پست منتشر شده است و طی آن مدیر عامل گوگل، لری‌پیج خبر از ایجاد آزمایشگاه سایدوالک را داده که دارای اهداف آرمانی برای تلاش در جهت ایجاد زندگی بهتر شهری برای همه خواهد بود. در وب‌سایت، این آزمایشگاه تحت عنوان “شرکت نوآوری شهری” با ” تمرکز بر بهبود زندگی شهری برای ساکنان، تجارت و دولت ” توصیف شده است. عنوان آزمایشگاه سایدوالک Dan Doctoroff خواهد بود که او مدیر عامل سابق بلومبرگ LP و معاون سابق شهردار در جهت توسعه اقتصادی و بازسازی در شهر نیویورک بوده است. Doctoroff نیز عضو شرکای مدیریتی در یک شرکت سهام خصوصی و همچنین یکی از رهبران شکست خورده در مزایده المپیک 2012 نیویورک بود. در وب‌سایت آزمایشگاه سایدوالک یاداشت‌هایی وجود دارد که به این شکل بیان شده است:

  جمعیت شهرهای جهان تا سال 2050 دو برابر خواهد شد که در حال حاضر به راه حل‌های دقیقی برای مواجه با این مشکلات بزرگ نیاز هست.

در یک بیانیه مطبوعاتی ذکر شده که در حال حاضر برنامه‌هایی وجود دارند که در مورد وضعیت و شرایط ترافیک شهری و یا قیمت آپارتمان‌های موجود اطلاعاتی در اختیار شما می‌گذارد. با این حال بزرگترین چالشی که افراد در حال حاضر با آن مواجه هستند، ساخت وسایل حمل و نقل کارآمدتر، کاهش هزینه‌های زندگی، کاهش مصرف انرژی و کمک به دولت به صورت کارآمدتر و موثرتر هست. مدیرعامل گوگل می‌گوید، سرمایه‌گذاری گوگل در آزمایشگاه سایدوالک به طور “متوسط” است و تا حدودی از کسب و کار اصلی گوگل دور است، اما او فکر می‌کند که آزمایشگاه سایدوالک می‌تواند زندگی ساکنان شهر را به طور فوق العاده‌ای بهبود بخشد.

او همچنین به ماموریت آزمایشگاه سایدوالک اشاره کرد که اهداف آن با گوگل X که یک شرکت در رابطه با تکنولوژی‌های تجربی است و همچنین Calico که شرکتی در زمینه پیشرفت‌های بهداشتی است، متفاوت نیست. گوگل تنها شرکت بزرگ تکنولوژی نیست که وارد این فضا شده است بلکه اینتل و کنسرسیوم Teratec اروپا نیز آزمایشگاه دیتای بزرگی در این قاره راه‌اندازی کرده‌اند که در تلاش برای کاهش حجم ترافیک در شهرها هستند، همچنین IBM حداقل از سال 2012 شروع به مطالعه در زمینه حجم ترافیک موجود در شهرها کرده است.
با توجه به مطالب ذکر شده در این مورد به نظر می‌رسد که پروژه‌ آزمایشگاه سایدوالک نیز جزئی موثر در بین سایر پروژه‌ها در جهت حل مشکلات شهری موجود باشد. مسلما گوگل مسئول حل برخی از مشکلات حداقل در منطقه‌ مربوط به خود هست. سان‌فرانسیسکو از جمله مناطقی است که در میان بحران وحشتناک مسکن گرفتار شده است که دراین میان شرکت سیلیکون‌ولی همانند گوگل نقشی در رابطه با بهبود وضع موجود انجام می‌دهد. برخی از پتانسیل‌های دراز مدت در زمینه منافع شخصی برای گوگل وجود دارد؛ برای مثال گوگل در طول مدت‌ها حجم عظیمی از اطلاعات شهری و همچنین اطلاعات کاربران را جمع‌آوری کرده است که بدون شک در پروژه‌ رانندگی اتوماتیک اتومبیل به این شرکت کمک خواهد کرد و درآمد زیادی عاید این شرکت خواهد شد.
نظر شما در این باره چیست؟

منبع نوشته:mashable

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *