چگونگی رتبه‌بندی گجت‌ها از لحاظ مقاومت در برابر آب

امروزه تقریبا اکثر تولیدکننده‌های گوشی‌های هوشمند ادعا می‌کنند که محصول‌شان می‌تواند حتی در داخل یک لیوان آب هم کار کند و یا ساعت‌های هوشمندشان ضد آب هستند، بااین حال هر کدام از این دستگاه‌ها ممکن است حتی در یک مدت زمان کوتاه در داخل استخر از کار بیافتند. این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید که اصطلاحاتی که هر کدام از تولیدکننده‌ها برای تبلیغ در خصوص مقاومت محصول‌شان در برابر آب بکار می‌برند، واقعا به چه معناست. محصولاتی که مقاوم در برابر آب هستند و یا هر کدام از گجت‌های ضد آب دارای یک برچسب و رتبه‌بندی در خصوص میزان مقاومت در برابر آب را دارند که برخی از این ها درجه مقاومت‌شان بالاست و برخی دیگر ضعیف‌تر عمل می‌کنند. اگر شما به دنبال این هستید که درجه مقاومت دستگاه‌تان در برابر آب چقدر هست و یا در تلاش برای خشک کردن دستگاه‌تان هستید که به طور اتفاقی خیس شده است این مقاله می‌تواند به شما کمک کند. هیچ دستگاه ضد آبی وجود ندارد که مقاومتش در برابر آب در بدترین شرایط، عالی باشد و باید در مورد مقاومتش در برابر آب و گرد و غبار و یا باران احتیاط کنید.
ظهور گجت‌های مقاوم در برابر آب

غواصان دریا عمیق و یا سایر ورزشکاران نیاز زیادی برای حفاظت جدی در برابر آب نداشتند، اکثر مردم فقط خوشحال بودند که TIMEX آنها پس از دویدن در باران از کار نمیفتد. در آن زمان بازار رایانه‌های مقاوم در برابر آب و مانند آن نیز پر رونق نبود! تعداد اندکی از مردم نیاز به یک لپ‌تاپ داشتند که هنگام سقوط از یک کامیون و یا غوطه‌ور شدن در رودخانه جان سالم به در ببرد. استفاده گسترده از گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند ضد آب چهره بازار محصولات را تغییر داده است. در حال حاضر دغدغه مردم این است که با به همراه داشتن دستگاه‌های گران قیمت‌ در مکان‌هایی که امکان خیس شدن‌شان هست، مشکلی برای‌شان بوجود نیاید. هیچ کس نمی‌خواهد ساعت هوشمندش با پاشیده شدن کمی آب از کار بیافتد و یا به ردیاب تناسب اندامش در هنگام دوش گرفتن آسیبی برسد. متاسفانه روش‌های تبلیغاتی مورد استفاده توسط این شرکت‌ها در مورد شرایط مقاوم بودن محصولاتشان در برابر آب برای مصرف کننده‌ها اغراق آمیز و غیر واقعی است. خوشبختانه، از سوی دیگر، یک سری معیارهای روشن، رسمی و غیر رسمی و استانداردهای بین المللی برای آشکار شدن میزان مقاومت در برابر آب برای مصرف کننده‌ها وجود دارد که به راحتی می‌توانند اطلاعات درستی به دست آورند و از شر دروغ‌ها و اغراق‌های تولیدکنندگان خلاص شوند. با توجه به این معیارها می‌توانید بفهمید دستگاه‌تان تحت شرایط مختلف چه عکس‌العمل‌هایی از خود نشان می‌دهد.

ابزارهای همراه همانند گوشی، دوربین و سایر دستگاه‌ها معمولا با درجه حفاظت نفوذ (IP) رتبه بندی می‌شوند در حالی که ساعت‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی مانند ردیاب تناسب اندام به طور معمول با استفاده از اتمسفر (ATM) درجه بندی می‌شوند. این دو رتبه‌بندی معیاری را مشخص می‌کنند که در آن گجت بدون خطر و در حالت امن قرار دارد. قبل از اینکه وارد جزئیات شوید این جمله مهم را همیشه به خاطر داشته باشید: مقاوم در برابر آب صرفا به معنی ضد آب بودن نیست. در واقع، در جهان از بین لوازم الکترونیکی مصرفی، هیچ کدام ضد آب نیستند. هر محصول، مهم نیست چقدر با دقت طراحی شده است، در هر صورت دارای یک نقطه شکست است. گوشی هوشمند، ساعت هوشمند، گجت پوشیدنی، دوربین ضدآب و هر دستگاهی یک نقطه شکستی دارد که ترکیبی از درجه حرارت، عمق و مدت زمان قرار گرفتن در زیر آب هست و اگر بیشتر از هر کدام از این معیارها دستگاه در آب قرار داده شود، در برابر آب مقاوم نخواهد بود و قطعا در معرض آسیب قرار خواهد گرفت. نه تنها هیچ کدام از دستگاه‌ها ضد آب نیستند بلکه در اغلب موارد میزان مقاومت آنها در برابر آب نیز ضعیف است در برخی موارد تولیدکننده ادعا می‌کند که این دستگاه تحت استاندارد خاصی تولید شده است ولی در شرایط واقعی عملکرد ضعیف‌تری دارد. بیایید در رابطه با درجه بندی ATM صحبت کنیم. این معیار بسیار رایج‌ و قابل اجرا در گجت‌های پوشیدنی است. پس از آن در رابطه با IP صحبت می‌کنیم و نگاهی به چگونگی تاثیر این معیارها در زندگی واقعی می‌اندازیم.

رتبه بندی ATM

مدت‌ها قبل از این، مردم در این فکر بودند که در استخر بتوانند از دوربین و بر روی یک جت اسکی از گوشی استفاده کنند و قطعا در کنار ساحل دریا ساعت مچی به همراه داشتند. رتبه بندی ATM امتیاز طولانی مدت به حساب می‌آید، به معنی اینکه چقدر یک دستگاه می‌تواند فشار استاتیک جوی را در زیر آب تحمل کند. بالاتر از نرخ اتمسفر یک دستگاه می‌تواند در آب‌های عمیق‌تر فشار بیشتری را تحمل کند. رتبه بندی مقاومت در برابر فشار آب ATM در ساعت‌های مکانیکی و باتری محور و به احتمال زیاد در محصولات جدید پوشیدنی مانند ساعت هوشمند Pebble، Misfit Shine و Fitbit Surge مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک ATM به معنی فشار استاتیکی وارد شده به شئ با غوطه‌ور شدن در عمق 10 متری آب است. نمودار زیر به تشریح ATM برای ساعت‌ها و گجت‌های پوشیدنی می‌پردازد. از آنجا که متر به راحتی با ATM معادل سازی می‌شود (متر10ATM =  1) در قسمت “مقاومت در برابر” دیگر از متر استفاده نکردیم و به جای آن برای قابل فهم بودن در سیستم‌های غیرمتریک از فوت استفاده کردیم. یکسری اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهیم تا به راحتی نمودار زیر را تفسیر کنید وقتی شما در سطح دریا هستید یعنی در 1ATM قرار دارید و اگر دستگاه شما دارای امتیاز 1ATM هست یعنی هیچ مقاومتی در برابر آب ندارد. این رتبه بندی، به فشار استاتیک اشاره می‌کند این به این معنی است که اگر دستگاه کاملا در یک محفظه آزمون قرار گیرد می‌تواند افزایش فشار را به مقدار تعیین شده تحمل کند و پس از آن در شرایط واقعی نیز به همین صورت عمل خواهد کرد. هر فشاری که از خارج وارد می‌شود مثل شنا، شیرجه در استخر و یا سقوط از جت اسکی فشار ناشی از در معرض آب قرار گرفتن را افزایش خواهد داد. به همین دلیل است یک ساعت‌مچی که دارای امتیاز 3ATM است در هنگام باران شدید آسیبی نمی‌بینید ولی اگر با یک شلنگ با فشار بالا به دستگاه آب بپاشد قطعا در معرض خطر قرار می‌گیرد پس هر فشاری از سوی آب یکسان نیست.

امتیاز فشار استفاده مناسب / هشدارها
1ATM   مقاومت در برابر آب ضعیف است. دستگاه باید به دور از آب نگه داشته شود.
3ATM 100 فوت برای استفاده روزانه مناسب است. در برابر قطرات آب، باران و پاشیده شدن آب هنگام شستن دست‌ها مقاوم است. ولی برای شنا نباید استفاده کنید.
5ATM 165 فوت برای زمان‌های کوتاه درآب ماندن، مثل شنا کوتاه‌مدت مناسب است.
10ATM 330 فوت  برای مواقعی که مدت زمان طولانی‌تری در آب خواهید ماند، مناسب است برای مثال هنگامی که می‌خواهید یک زیرآبی را تجربه کنید.
20ATM 660 فوت  برای ورزش‌های آبی با شدت بالا مثل موج‌سواری، جت‌اسکی و غواصی‌های کم عمق مناسب است.
غواصی بالای 660 فوت  برای غواصی‌های که چند ساعت طول می‌کشند که دارای استاندارد ISO 6425 است.

رتبه‌بندی ATM غیررسمی است، یعنی افرادی وجود ندارند که ATM را به صورت رسمی تست کنند و پایبند به دستورالعمل خاصی باشند. ساعت‌ها و گجت‌های پوشیدنی از امتیاز 1 تا 20 ATM توسط تولیدکنندگان برچسب گذاری شده‌اند که البته ممکن است قراردادهای این برچسب گذاری بین تولیدکنندگان مختلف، متفاوت باشد. متاسفانه رتبه‌ بندی ATM در بسیاری از موارد نادرست بوده و بهتر است در هنگام استفاده از این رتبه‌بندی اندکی محتاط باشید.

رتبه‌بندی IP
رتبه‌بندی درجه حفاظت از نفوذ (IP) جز استانداردهای بین المللی است. بر خلاف ادعاهای نامشخص تولیدکنندگان و تصاویر تبلیغاتی گیج کننده، رتبه‌بندی IP با استفاده از یک سری دستگاه‌های بسیار خاص که توسط آزمون‌های کنترلی حمایت می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تولید کننده‌ای در ادعاهای خود از امتیاز IP حرفی نزد، شما باید کتابچه راهنمای آن محصول را به دقت مطالعه کنید تا ببینید استاندارد ضد آب در آن محصول بکار گرفته شده است یا خیر. شاید دستگاه در برابر آب مقاوم باشد ولی اطلاعاتی در رابطه با اینکه تا چه حد مقاوم خواهد بود، ندارید. شاید این شرکت برای انجام تست و صدور گواهینامه تمایل نداشته است و یا شاید آنها می‌دانستند که محصول‌شان رتبه‌ ضعیفی به دست می‌آورد و تصمیم گرفتند به سادگی فقط خاصیت ضدآب بودنش را تبلیغ کنند بدون اینکه از امتیاز رسمی IP استفاده کنند.
رتبه‌بندی IP در قالب IPXY بیان شده است که در آن X امتیازی برای میزان مقاومت دستگاه در برابر ورود گرد و خاک است و Y امتیازی برای سنجش میزان مقاومت دستگاه در برابر نفوذ مایعات است، برای مثال در زمانی که دستگاه به آب می‌افتد. مقدار امتیاز کسب‌شده برای هر دسته بندی، میزان مقاومت در برابر نفوذپذیری را نشان می‌دهد. برای مثال استاندارد IP68 تا شش سطح در برابر نفوذ فیزیکی و تا هشت سطح در برابر نفوذ مایع مقاوم است. بیایید نگاهی به هر دو ارزش بیندازیم اگر چه تمرکز این مقاله بر درک مقاومت دستگاه‌هایی همچون گوشی هوشمند و گجت‌های پوشیدنی در برابر آب است ولی کمی هم در مورد نفوذ مواد فیزیکی همچون گرد و غبار بحث می‌کنیم.
جدول امتیاز IP برای محافظت در برابر نفوذ فیزیکی (گرد و غبار) به شرح زیر است.

سطح میزان محافظت شئ موثر در برابر
0   هیچ مقاومتی در برابر تماس و نفوذ اجسام ندارد.
1 کمتر از 50 میلی‌متر تقریبا در برابر تماس قسمتی از دستگاه مقاوم است ولی در برابر تماس عمدی مقاومتی ندارد.
2 کمتر از 12.5 میلی‌متر انگشت‌های دست و پا و یا چیزهای مشابه
3 کمتر از 2.5 میلی‌متر ابزارها، سیم ضخیم و غیره
4 کمتر از 1 میلی‌متر اغلب سیم‌ها و پیچ‌ها
5 مقاوم در برابر گرد و غبار به طور کامل مانع نفوذ گرد و غبار نمی‌شود. نباید مقدار گرد و غبار به میزانی باشد که در عملکرد مطلوب دستگاه خللی وارد کند.
6 مقاوم در برابر گرد و خاک شدید عدم نفوذ گرد و غبار، در برابر تماس با گرد و غبار شدید به طور کامل محافظ است.

در واقع سطوح حفاظت IP از 0 تا 4 است. در طراحی بسیاری از گوشی‌های هوشمند و لوازم الکترونیکی قابل حمل حداقل امتیاز IP4 در این دستگاه‌ها قرار گرفته است که شاید به بزرگی یک انگشت باشد. اگر شما امتیاز IP5X و IP6X را در دستگاهی مشاهده نمایید به این معنی است که آن در برابر نفوذ شن و ماسه مقاوم است و یا امکان نفوذ گرد و غبار به دستگاه غیر ممکن است.

جدول امکان نفوذ مایعات:

سطح مقاومت در برابر تست شده برای… جزئیات
0 محافظت نشده
1 چکیدن قطرات آب چکیدن قطرات آب (به صورت عمودی در حال سقوط قطره) باید بدون اثر مضر باشد. مدت زمان آزمون : 10 دقیقه
مقدار آب معادل 1 میلی‌متر بارندگی به ازای هر دقیقه
2 چکیدن قطرات آب با زاویه 15 درجه آب به صورت عمودی می‌چکد که نباید هیچ اثر مضری در زمانی که محفظه در یک زاویه 15 درجه نسبت به وضعیت طبیعی آن قرار دارد، داشته باشد. مدت زمان آزمون: 10دقیقه
مقدار آب معادل 3 میلی‌متر بارندگی در هر دقیقه
3 پاشیدن آب ریزش آب مثل یک اسپری در زاویه‌ی 60 درجه عمودی که نباید اثر مضری داشته باشد. مدت زمان آزمون: 5 دقیقه
حجم آب: 0.7 لیتر در دقیقه فشار: 80-100 کیلوپاسکال
4 ریختن آب ریخته شدن آب بر روی محفظه از هر جهت نباید هیچ اثر مضری داشته باشد. مدت زمان آزمون: 5 دقیقه

حجم آب: 10 لیتر در دقیقه. فشار: 80-100 کیلوپاسکال

5 جت‌های آبی پیش‌بینی شده که در جت‌های 6.3 میلی‌متری، از هر جهت محافظ است که نباید اثرات مضر داشته باشد. مدت زمان آزمون: حداقل 3 دقیقه. حجم آب: 12.5 لیتر در دقیقه. فشار: 30 کیلوپاسکال در فاصله 3 متری
6 جت‌های قدرتمند آبی پیش‌بینی شده در جت‌های قدرتمند 12.5 میلی‌متری، از هر جهت محافظ است که نباید اثرات مضری داشته باشد. مدت زمان آزمون: حداقل 3 دقیقه. حجم آب: 100 لیتر در دقیقه. فشار : 100 کیلوپاسکال در فاصله 3 متری
6K جت‌های آبی قدرتمند همراه با افزایش فشار پیش‌بینی شده در جت‌های قدرتمند 6.3 میلی‌متری، تحت فشار بالا از هر جهتی محافظ است که نباید اثرات مضری داشته باشد. مدت زمان آزمون: حداقل 3 دقیقه. حجم آب : 75 لیتر در دقیقه. فشار : 1000 کیلوپاسکال در فاصله 3 متری
7 غوطه‌ور شدن تا عمق 1 متری ورود مقداری از آب مضر نخواهد بود اگر مقدار آب وارد شده متناسب با شرایط تعیین شده از نظر فشار و زمان غوطه‌ور شدن باشد. مدت زمان آزمون: 30 دقیقه. پایین‌ترین نقطه از محوطه با ارتفاع کمتر از850 میلی‌متر در حدود 1000 میلی متر در زیر سطح آب قرار گرفته باشد و در بالاترین نقطه از محوطه با ارتفاع مساوی یا بزرگتر از 850 میلی‌متر حدود 150 میلی‌متر در زیر سطح آب واقع شده باشد.
8 غوطه‌ور شدن در آب فراتر از 1 متر تجهیزات مناسب برای غوطه‌ور شدن در آب به طور مداوم باید تحت شرایطی که توسط سازنده مشخص شده است، باشد. به کار گیری انواع خاصی از تجهیزات، به این معنی است که آب تنها در چنین شرایطی اثرات مضری نخواهد داشت. مدت زمان آزمون: غوطه‌ور شدن مستمر در عمقی از آب که توسط تولیدکنندگان مشخص شده است، به طور کلی بالای 3 متر.
9K جت‌های آبی قدرتمند در دمای بالا در برابر فشار بالا مقاوم است.

پیچیدگی‌های موجود در این استاندارد را با نگاه به نمودار مایعات می‌توان دریافت. نمودار نفوذ فیزیکی بسیار ساده است. اشیاء از اندازه X برای دستگاه مناسب نیستند. در نمودار مایعات پارامترهای اضافی زیادی از جمله میزان در معرض قرار گرفتن، فشار آب، عمق آب و غیره وجود دارد. برای مشخص شدن بسیاری از این شرایط، تولیدکنندگان باید شرایط عملیاتی برای تست مشخص کنند.

توجه به مشخصات تولید کننده

سونی در گوشی‌های هوشمند سری اکسپریا Z از رتبه بندی IP هم برای مقاومت در برابر گرد و غبار و هم برای غوطه‌ور شدن کامل در آب استفاده کرده است و در تبلیغ‌هایش این محصولات را ضدآب معرفی می‌کند، همانند اکسپریا زد 3! گوشی‌های خاصی با این ویژگی‌ها همراه شده‌اند و در اینجا در مورد سونی اکسپریا صحبت می‌کنیم؛ زیرا سونی در سال پیش گوشی هوشمندی رونمایی کرد که به عنوان یکی از محصولات ضدآب پیشرفته به حساب می‌آید. یک کمپین بزرگ تبلیغی از رونمایی گوشی هوشمندی در سال آینده خبر می‌دهند که با استفاده از قابلیت IP همراه خواهد شد که بسیار پیشرفته و مقاوم خواهد بود. همانطور که در بخش اول مقاله با تاکید به آن اشاره کردیم هیچ محصولی واقعا ضد آب نیست، در واقع دستگاه‌ها تحت پارامترهای مشخص شده و کنترل شده خاصیت ضدآبی را دارند با این حال این دستگاه‌ها در برابر آب مقاوم هستند. آنها تا زمانی که در فشار، دما و همچنین مقدار عمق مشخص شده در معرض آب قرار گیرند، می‌توانند در برابر آب مقاوم باشند. برای مثال IPX8 به این معناست که دستگاه تحت شرایط مشخص شده توسط تولیدکنندگان می‌تواند در برابر فرورفتن گجت در آب مقاوم باشند و آسیبی به آن نرسد. در مورد اکسپریا Z3 نیز باید مشخصات ذکر شده در دفترچه راهنما را بادقت مطالعه نمایید. بر طبق دفترچه راهنما تلفن‌همراه، زمانی که دستگاه در معرض رطوبت ( فقط آب شیرین و یا آب کلردار نه آب نمک یا مایعات شیمیایی)، به مدت 30 دقیقه و یا کمتر در عمق 1.5 متر و یا کمترقرار گیرد، می‌تواند مقاوم باشد. اگر شما با اکسپریا زد 3 غواصی کنید و پورت‌های آن را در زیر آب باز کنید و یا بنزین روی آن بریزید همه‌ شرایط حفاظت در برابر مایعات از بین خواهد رفت.

در برخی موارد در هنگام عرضه اکسپریا به بازار به طور آشکار توصیفاتی همچون “شما می‌توانید آن را در استخر بیندازید!” را بیان کردند، این جمله به این معنی است که اگر شما اکسپریا را در استخر بیندازید هیچ آسیبی به آن نمی‌رسد و کاملا مقاوم است ولی در برخی تبلیغات در مورد گوشی خاصی فقط در یک کلمه به طور سریع و کاملا مبهم ادعا می‌کنند که این گوشی ضدآب است در حالی که در مورد شرایط و ویژگی‌های آن هیچ توضیحی نمی‌دهند.

به عنوان مثال، ردیاب تناسب اندام Fitbit Surge برچسب 5ATM را دارد که بر اساس جدول بالا می‌تواند در هنگام دوش گرفتن و یا شنا کردن در آب‌های کم عمق بدون هیچ مشکلی کار کند. این برچسب در مستندات مربوط به دستگاه در وب‌سایت سازنده چاپ شده است با این حال، Fitbit بیان می‌کند که دستگاه با 5ATM مورد آزمایش قرار گرفته است ولی نباید در هنگام دوش گرفتن و یا شنا کردن آن را به همراه داشته باشند. پس علاوه بر جداول بالا باید تمرکز بیشتر شما بر روی جزئیاتی باشد که توسط تولیدکنندگان بیان شده است پس بنا بر فایل‌های ذکر شده بر روی وب‌سایت، قرار گرفتن دستگاه در چنین شرایطی موجب آسیب جدی به دستگاه خواهد شد. پس اگر شما به این نکات توجه نکنید، ممکن است دستگاه شما از بین رود.
علاوه بر خواندن مشخصات ذکر شده در اسناد و مدارک دستگاه، یک سری از قواعد کلی برای حفظ مقاومت دستگاه در برابر آب وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید مگر در مواردی که توسط تولید کننده به طور آشکار مشخص شده باشد. فرض کنیم که دکمه‌ها، پورت‌ها، صفحه شماره‌گیری در هنگام تماس مستقیم با آب محدودیت دارد و همچنین دستگاه را در درجه حرارت زیاد قرار ندهید و پس از ورود دستگاه به آب داغ آن را به داخل آب یخ فرو نبرید همچنین فرض کنید که هر گونه ادعا در مورد ضد آب بودن دستگاه محدود به عمق کمتر از 1 متر (3 فوت) است، مگر اینکه سازنده به صورت واضح و صریح میزان آن را بیان کند.

در یک ردیاب تناسب اندام ضد آب ممکن است زمانی که شما در حال انجام شنا پروانه در قسمت‌های کم عمق استخر هستید، مشکلی برای دستگاه پیش نیاید ولی در هنگام شیرجه در معرض خطر قرار می‌گیرد. پس فرض می‌کنیم هر گونه ادعا در زمینه ضد آب بودن محصول به این معنا نیست که در استخر شیرجه بزنید بدون اینکه مشکلی برای آن پیش بیاید بلکه صرفا در هنگام پاشیده شدن آب به صورت تصادفی مقاوم خواهد بود. در نتیجه علاوه بر اطلاعات موجود در تبلیغات و تصاویر یک محصول قبل از خرید به سایت شرکت سازنده بروید و دفترچه راهنمای محصول را با دقت مطالعه نمایید؛ در این قسمت می‌توانید سریع‌تر به پارامترهای خاصی که مدنظرتان هست دست یابید برای این کار از تابع جستجو استفاده کنید و عبارت “ضدآب”را جستجو نمایید تا مطالب در این مورد را برای شما آماده کند.

اگر دستگاه با شکست مواجه شد، چه کار باید کرد؟!

اگر دستگاه شما با شکست مواجه شد در صورتی که شما غفلت کرده باشید با اینکه در دفترچه راهنمای آن هشدارهایی داده شده باشد ولی به آنها عمل نکرده باشید و دستگاه ضدآب شما توسط آب آسیب ببیند. شرکت‌ها اکثرا می‌پذیرند که همراه بودن صفت “ضد آب” در کنار دستگاه سبب گیج شدن مصرف کننده می‌شود. بسیاری از این سازنده‌ها اطلاعات کافی در اختیار افراد قرار نمی‌دهند و اگر یک جستجوی سریع در گوگل انجام دهید، می‌بینید که افراد زیادی از شرکت‌های خاصی به دلیل غیر واقع بودن ادعاهای‌شان و یا تبلیغات ضعیفشان شکایت کرده‌اند، شما نیز می‌توانید همین کار را انجام دهید. در مرحله اول با تولید کننده تماس بگیرید و درخواست محصول جایگزین را بدهید.

در حال حاضر با درک چگونگی رتبه‌بندی IP همراه با نگاه دقیق به دفترچه راهنما می‌توانید در چگونگی استفاده از دستگاه خود اقدامات مناسبی را انجام دهید و همچنین انتظار بیش از حد از آن نداشته باشید.

منبع نوشته:howtogeek

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *