آیا تلویزیون‌های 4K تصاویری بهتر از HD نمایش می‌دهند؟

scaler-opener

اگر شما به صحبت‌های فروشندگان تلویزیون توجه کنید، اکثر آنها تلویزیون‌های 4k را به دلیل کیفیت تصویری بسیار بالا به شما پیشنهاد می‌کنند. اگر شما یک ویدیوی واقعی 4k داشته باشید (یعنی همان رزولوشن 2160*3840 پیکسل) تصاویری بسیار با کیفیت و پرجزئیات را شاهد خواهید بود. (تلویزیون‌های 4k که به Ultra HD نیز شناخته می‌شوند به دلیل داشتن رزولوشنی 2160*3840 پیکسلی به کیفیت 4k مشهورند.)

اگر چه کیفیت 4k تصاویر بسیار پویایی ارایه می‌دهند اما برخی کیفیت‌ها از جمله 1080*1920 و 720*1280 پیکسل به مراتب کیفیتی کمتر از 4K دارند. حال در این بین سوالی به وجود می‌آید که کیفیت 4k چقدر از سایر رزولوشن‌ها نظیر HD باکیفیت‌تر است؟!

پاسخ این سوال روشن است، بله. تلویزیون‌های 4K می‌توانند تصاویری با کیفیت‌تر ارایه دهند اما نباید انتظار معجزه از آنها داشت. اکثر این تلویزیون‌ها از یک فرآیندی به نام upconverting استفاده می‌کنند که در آن منابع ورودی را به صفحه نمایش 4K انتقال می‌دهند.

اگر چه این فرآیند تصاویری با کیفیت ارایه می‌دهد اما به سختی می‌توان تفاوتی را مشاهده کرد.

نکته : (به پروسه تبدیل فرمت‌های ورودی مختلف به فرمت خروجی اصلی ویدیویی scaling می‌گویند/ به بزرگ کردن رزولوشن کوچک Upconvert گفته می‌شود.)

Upconverting ، ارتقا و scaling

در اینجا مشکلی وجود دارد. تلویزیون 4k شما رزولوشنی 2160*3840 پیکسلی دارد. این در حالی است که تمامی کابل‌ها، ماهواره‌ها، استریم، بازی‌ها، بلوری و سایر محتوای ویدیویی کیفیتی 1080*1920 یا 720*1280 پیکسلی دارند.

تمامی تلویزیون‌های 4K در حقیقت 4 برابر یک تلویزیون FULL HD یا همان 1080p از کیفیت بیشتری برخوردار هستند. چگونگی آگاه شدن از کوچک شدن تصویری براساس ریاضی و منطق فراتر از محدوده این مقاله است. اصول اولیه عبارتند از:

1. اشاره به جزئیات در لبه‌های صفحه نمایش

2. با بهتر بودن کیفیت لبه‌ها جزئیات در اکثر نقاط صفحه نمایش بیش از پیش خواهد بود.

این سحر و جادو نیست!

شاید در فیلم و سریال‌های تلویزیونی، ما دوربین‌های امنیتی را مشاهده کنیم که از 20 متری اثر انگشت را می‌خوانند. در دنیای واقعی می‌توان کمی scaling انجام داد اما معجزه نمی‌توان کرد.

در اینجا مثالی برای نشان دادن تفاوت جزئیات هنگامی که scaling تصاویر انجام می‌شود، می‌زنیم. تصویر اول کیفیتی 1920*1080 پیکسلی دارد اما تصویر دوم کیفیتش به 304*540 پیکسل کاهش یافته است. ما از کیفیت HD به جای 4K استفاده کردیم زیرا روند همان بوده و چنین رزولوشنی برای صفحه نمایش کامپیوتر ما بزرگ است.

stars-full-scaler-article

در بالا شما تصویر اصلی را مشاهده می‌کنید که در پایین همین تصویر کیفیتش به 540 پیکسل کاهش یافته و کیفیت 1080 پیکسلی را با scaling حداقلی نشان می‌دهد.

شما اگر به تصاویر دقت کنید تفاوت ظریفی را نخواهید دید! بله درست است زیرا با این مثال به‌نظر می‌رسد شما موضوع را متوجه شده باشید.

در اینجا تصویر دیگری وجود دارد. این همان تصویر 304*540 پیکسلی بوده اما این بار با فتوشاپ کوچک گشته و جزئیاتش کمی افزایش پیدا کرده است. خیلی بهتر به نظر می‌رسد البته هنوز کامل نیست اما قطعا بهتر است.

محتوا در رزولوشن 4k بسیار خوب است. در برخی از دموهای قانع کننده‌ مشاهده کرده‌ایم که در آن محتوای upconverted شده 1080 پیکسلی در تلویزیون 4k به صورت پویایی نمایش داده می‌شد.

اما این دموی دنیای واقعی نیست. در دنیای واقعی محتوا پویا به نظر نمی‌رسد. در دنیای واقعی استریم محتوای 4k آمازون یا Netflix می‌تواند بدتر از کیفیت بلوری 1080پیکسلی باشد. در مقایسه انجام شده استریم 4K در مقابل نمایش بلوری در بیشتر قسمت‌ها تفاوت کمی داشته و حتی در برخی زمان‌ها بلوری بهتر بوده است.

باید گفت این غیرممکن است که بهترین محتوای 1080پیکسلی هرگز به خوبی محتوای 4K نباشد.

منابع پایین‌تر و بالاتر

 Upconversion با منابع که رزولشون پایینی دارند مشکلات بیشتری دارد. تلویزیون‌های استاندارد، DVD و هر برنامه 720 پیکسلی HDTV در تلویزیون‌های 4K کیفیت خوبی ندارند.

این محتواها بیشتر به شما تصاویر تیز مانند همراه با نویز و macroblocking ارایه می‌دهند. بنابراین آیا یک تلویزیون 4k تصاویر بی‌کیفیت را بدتر از یک تلویزیون 1080 پیکسلی نشان می‌دهد؟

این موضوع به تلویزیون بستگی دارد. آیا می‌توان یک محتوا با رزولوشن پایین را در یک تلویزیون 4K مشاهده کرد؟ به طور کلی، بله.

در برخی فایل‌های ویدئویی ممکن است خوب نباشد اما در بیشتر مواقع بد نخواهد بود. اما باز هم به تلویزیون بستگی دارد که چگونه تصاویر را ارایه می‌دهد.

هر تلویزیون 4k به این معنا نیست که scaler خوبی را ارایه می‌دهد. در تلویزیون‌های 4k ارزان قیمت اگر چه در هزینه صرفه جویی می‌کنید اما scaler خوبی انجام نمی‌گیرد. بنابراین در این موارد محتوای 1080 پیکسلی احتمالا کیفیتی بهتر خواهند داشت.

متاسفانه عملکرد scaling به هزینه‌ای که صرف می‌کنید مربوط است.

کلام آخر

 ادعای هر بازاریابی که برای تولیدکنندگان تلویزیون به بازاریابی می‌پردازند، بسیار جالب توجه است. upconversion خوب انجام شده جزئیات را به طور بهبود بخشیده نشان می‌دهد. دموهای چسپیده 4K نگاهی 1080 پیکسلی به مخاطب ارایه می‌دهند.

مسلما این موضوع که شرکتی به قرار دادن scaler‌ها می‌پردازد به طور بالقوه هدفش تعریف بالایی از استاندارد است. شما برای آن‌که کیفیت خوبی از تلویزیونهای 4K بدست آورید باید از محتوای 4k خوبی استفاده نمایید. متاسفانه در حال حاضر محتوای 4k خوبی وجود ندارد اما بزودی خواهند آمد. در این بین یک تلویزیون با scaler خوب می‌تواند کیفیت 1080 پیکسلی را با جزئیات بهتری نمایش دهد.

منبع نوشته:Cnet

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *