ضرر چند میلیارد دلاری مایکروسافت به دلیل فروش کمتر از پیش‌بینی لومیاها

در دوم سپتامبر سال 2013 مایکروسافت خبر خرید دستگاه‌ها و سرویس‌های نوکیا را با قیمت 7.2 میلیارد دلار منتشر کرد و در آخر این معامله با قیمت 9.4 میلیارد دلار نهایی شد. ردموندی‌ها اظهار داشتند که 5.5 میلیارد دلار این قیمت برای جنبه‌های معنوی این شرکت مانند برند، روابط خوب مشتریان و فروشندگان، پتنت‌ها و فناوری‌های موجود نوکیا در نظر گرفته شده و 4.5 میلیارد دلار نیز برای این دارایی‌های غیرفیزیکی پرداخت شده است.
اما این خطر وجود دارد که اگر خرید دستگاه‌ها و سرویس‌های نوکیا نتواند به حد انتظار مایکروسافت سود داشته باشد، حدود 10 میلیارد دلار ضرر برای این شرکت نرم‌افزاری به همراه خواهد داشت. در حال حاضر شرایط نشان می‌دهد که پیش‌بینی‌های مایکروسافت محقق نشده است، این کمپانی در آن زمان پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2018 می‌تواند 15 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را از آن خود کند یعنی تا آن زمان 1.8 میلیارد دلار گوشی به فروش خواهد رسانید. این پیش‌بینی سود خالص 5 تا 10 درصدی از درآمد 2.3 تا 4.5 میلیارد دلاری را حاصل خواهد شد اما این شرکت در حال حاضر در SEC اعلام کرده است که در این بازار به شدت رقابتی شاید نتواند به پیش‌بینی خود دست یابد.

ساتیا نادلا نیز گفته است که ما نیاز به اقدامات بیشتری در جهت کاهش هزینه‌های حاصل از این دستگاه‌ها داریم. امی هود هم نظری مشابه منتشر کرده است، مسلما شنیدن این نظرات سبب مأیوس شدن بیشتر طرفداران ویندوزفونی خواهد شد. مایکروسافت می‌گوید هر گونه کاهش در جریان نقدی و یا نرخ رشد می‌تواند ضرر بزرگی را به همراه داشته باشد. البته جبران بخشی و یا کل درآمد 10 میلیارد دلاری می‌تواند فرصت جدیدی برای شروع دوباره مایکروسافت در زمینه تولید سخت‌افزار فراهم آورد. فروش بخش گوشی‌های هوشمند می‌تواند برای این شرکت آسان‌تر باشد چرا که سرمایه‌گذاران در وال استریت معمولا چنین ورشکستگی‌هایی را نادیده می‌گیرند و بیشتر آینده را در نظر می‌گیرند.

مایکروسافت در این مورد گفته است:

در سه ماهه سوم سال 2015، فروش گوشی‌ها به مقدار مورد انتظار نرسیده است و سبب کاهش درآمد و کاهش سود مورد انتظار شده. با توجه به عملکرد اخیر بخش گوشی‌های هوشمند این آمار می‌تواند سبب اختلال مالی این شرکت شود و این کاهش در جریان‌های نقدی نیاز به بازبینی‌های جدیدی در این مورد دارد.

مایکروسافت در سال‌های اخیر نیز این ورشکستگی‌ها را تجربه کرده است. سه سال پیش نیز خرید aQuantive با قیمت 6.2 میلیارد دلار چنین شرایطی را برای این کمپانی ایجاد کرد. با این شرایط مایکروسافت دوباره ضرر چندین میلیارد دلاری را تجربه خواهد کرد. با توجه به نظرات مدیران در این مورد و اخبار ناگوار این کمپانی هر لحظه امکان اعلام رسمی ورشکستگی این شرکت وجود دارد.

منبع نوشته:phonearena

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *