نگاهی به فناوری تلویزیون‌ها از گذشته تاکنون

عمدتا اکثر افراد مرکز اتاق نشیمن را به عنوان محل قرار گرفتن تلویزیون انتخاب می‌کنند و این روزها هرچقدر سایز تلویزیون بزرگ‌تر و ضخامت آن کمتر باشد در بین افراد محبوب‌تر و موردپسندتر است. با همه‌ این‌ها نباید فراموش کنیم که در پشت این تلویزیون‌های محبوب، نبوغی از فناوری نهفته شده است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی گذرا به تکامل تلویزیون بیاندازیم پس با زاناتک همراه باشید.

روزهای اولیه


در سپتامبر سال 1927 فیلو فرانسورد چهره‌ سرگرمی را برای همیشه تغییر داد. او یک تصویر را توسط یک سیم مستقیم از یک اتاق در آزمایشگاه سان فرانسیسکو به اتاق دیگری منتقل کرد؛ در حقیقت این اولین تلویزیون تمام الکترونیک دنیا بود، در حالی که هرگز مزایای مالی این کشف پرطرفدارش نصیب خودش نشد و به نوعی این سیستم را به جهانیان هدیه داد.

تغییر رنگ

در روزهای نخست تلویزیون‌های سیاه و سفید تولید می‌شدند اما بعد از آن در سال 1940 تلویزیون‌های رنگی برای اولین بار در دسترس قرار گرفتند، این نوع اولیه از تلویزیون‌های رنگی دارای یک دیسک دوار رنگی به عنوان یک وسیله موقت برای نشان دادن برنامه نویسی در رنگ طبیعی به کار می‌رفت. طراح این نوآوری، جان لوجی بیرد از این فناوری ناراضی بود. پس از آن آمدن تلویزیون‌های رنگی واقعی چندین سال طول کشید، زیرا مخترعان با توجه به جنگ جهانی دوم از پژوهش در رابطه با این فناوری‌های سرگرمی و توسعه آنها اجتناب کردند. پخش کنندگان رسانه‌ها نیز اصراری به پیشروی در این زمینه نداشتند به دلیل اینکه رنگ مورد نیاز در حدود سه برابر پهنای باند سیاه و سفید را لازم داشت.

زیرنویس
در طول چندین دهه ناشنوایان راهی برای تماشای تلویزیون نداشتند. در سال 1971، در طی یک کنفرانس، توسعه دهندگان نمایشی موفقیت‌آمیز از یک سیستم همراه با زیرنویس را ارایه کردند. درحقیقت گونه‌ای از این زیرنویس‌ها متفاوت با زیرنویس‌های معمول است، در این زیرنویس‌ها تلاش می‌کنند که جزئیات بیشتری را به نمایش بگذارند، برای مثال تمام نشانه‌های صوتی را برای بیننده ناشنوا نمایش می‌دهند. این ایده به آرامی به اجرا درآمد و در سال 1993 به طور رسمی پایه‌گذاری شد.

پخش دیجیتالی
پخش دیجیتالی یکی از سریع‌ترین تغییرات از زمان تلویزیون‌های رنگی است، در حقیقت به جای استفاده از شکل موج آنالوگ با سیگنال‌های متمایز، در پخش دیجیتالی با استفاده از سیگنال‌های متعدد در جریان مشابه، داده‌ها اطلاعات بیشتری را منتقل می‌کنند. از لحاظ فنی، در سیگنال‌های آنالوگ تصاویر با وضوح 480 * 640 و کیفیت تصویر 480i با نسبت ابعاد تصویر 4 به 3 قابل مشاهده است، ولی درفرم HD دیجیتال همراه با 1080 خط افقی در هر تصویر با افزایش نسبت ابعاد تصویر در حدود 16 به 9 و همچنین در اندازه 1080 × 1920 می‌توانید تصاویر را مشاهده نمایید، البته سیگنال دیجیتال پهنای باند بیشتری را نسبت به سیگنال آنالوگ نیاز دارد.

تلویزیون هوشمند
بیشتر پیشروی‌های اخیر در حوزه تلویزیون‌های هوشمند بوده است؛ این تلویزیون‌ها نسبت به تلویزیون‌های معمولی امکانات ویژه‌ای دارند، می‌توان گفت تلویزیون هوشمند یک تلویزیون معمولی به علاوه یک کامپیوتر داخلی است، زیرا می‌توانید به سرویس‌های اینترنتی دست یابید و یا ویدیو‌ها و تصاویر آنلاین را مشاهده نمایید. از جمله تلویزیون‌های رده بالا در این زمان می‌توان به OLEDهای ال‌جی اشاره کرد که با این تلویزیون‌ها می‌توانید تصاویر در حال پخش را ضبط کنید. نسل تلویزیون‌ها همچنان در حال رشد و تکامل هستند و در آینده شاهد پیشرفت‌های فوق‌العاده‌تری در این زمینه خواهیم بود.

منبع نوشته:tech.co

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *