سه تکنولوژی شگفت‌انگیز که در گوشی‌های هوشمند آینده خواهید دید!

گوشی هوشمندی که شما به راحتی در جیب‌تان حمل می‌کنید مثل یک کامپیوتر کوچک، دوربین، یک دستگاه ارسال پیام فوری و یا شاید یک دستگاه موقعیت یاب به شمار می‌رود. با این حال دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نه چندان دور ویژگی‌های جذاب‌تر و جالب‌تری به گوشی‌های هوشمند افزوده شوند. همانطور که روز به روز تکنولوژی‌ها تکامل می‌یابند، ویژگی‌های جدیدتری نیز به اسمارت فون‌ها اضافه می‌شوند که سبب مفیدتر شدن گوشی‌های هوشمند می‌گردند. در اینجا سه ویژگی که احتمالا وارد دنیای اسمارت‌ فون‌ها می‌شوند را بررسی می‌کنیم!
1. اسپکترومتر

اسپکترومتر ابزاری هست که در تحقیقات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می‌شود که با اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل نور یک ماده، ساختار شیمیایی آن را تشخیص می‌دهد. قبل از این اسپکترومترها بسیار بزرگ بودند و حمل و نقل آنها بسیار مشکل بود، اما اکنون با تحقیقات صورت گرفته توسط کمپانی Consumer Physics اسپکترومترها تغییر کردند به‌طوری که سال گذشته این کمپانی از اسپکترومتر جدیدی به نام Scio رونمایی کرد که به راحتی قابل حمل هست و اخیرا MIT اعلام کرد که دانشمندان اسپکترومتر جدیدی را تولید کردند که به راحتی در دوربین یک گوشی هوشمند قابل جاسازی هست.
کاربرد اسپکترومترها در گوشی‌های هوشمند چیست؟
در گوشی‌های هوشمند، کاربران با استفاده از یک اسپکترومتر می‌توانند به آسانی و با دقت برخی بیماری‌های پوستی را تشخیص دهند، همچنین علائم حیاتی یک فرد و یا حتی آلاینده‌های زیست محیطی را شناسایی کنند و همچنین اسپکترومتر اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی و یا داروها را برای کاربران نمایش می‌دهد.

2. GPS بسیار دقیق

فناوری GPS در حال حاضر به طور گسترده در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید مسیرهای رانندگی را با نقشه‌های گوگل شناسایی کنید و یا از گوشی هوشمندتان بپرسید نزدیک‌ترین مکان‌های موردنظر کجاست، با این وجود این موقعیت‌یاب جغرافیایی با برخی مشکلات همراه است که به همین دلیل مهندسین دانشگاه تگزاس با استفاده از آنتن‌های گوشی موبایل دقت GPS را در حد سانتی‌متر افزایش می‌دهند، سیستم‌های GPS دقیق پیش از این نیز وجود داشتند ولی تنها بر روی سخت‌افزارهای بزرگ و گران قیمت قابل اجرا بودند.

کاربرد GPSهای دقیق در گوشی‌های هوشمند چیست؟
اگر گوشی‌های هوشمند را به فناوری GPS دقیق مجهز کنید، می‌توانید به‌راحتی با عکس گرفتن از محیط اطراف خود نقشه‌های 3D ایجاد نمایید. با استفاده از GPS می‌توانید واقعیت مجازی را با جزئیات بیشتر و دقیق‌تری تجربه کنید. برای مثال در هنگام رانندگی با استفاده از واقعیت مجازی می‌توانید به راحتی رانندگی کنید و احتمال تصادفات نیز در این صورت بسیار کاهش می‌یابد.

3. سنسورهای گازی

شیمیدانان دانشگاه MIT سنسور بی‌سیم و ارزان قیمت جدیدی را برای شناسایی گازهای آمونیاک، هیدروژن پراکسید، سیکلوهگزان و دیگر گازهای خطرناک تولید کرده‌اند و اطلاعات آنها توسط گوشی هوشمند نمایش داده می‌شوند. جالب است که سنسورهای مورد نیاز برای این کار نیازی به استفاده از الکتریسته ندارند و دستورات مورد نیاز در اکثر گوشی‌های هوشمند کنونی وجود دارند.

کاربرد سنسور گاز در گوشی‌های هوشمند چیست؟
این سنسور گاز در گوشی‌های هوشمند بسیار راحت مواد شیمیایی منفجره و یا آلاینده‌های خطرناک زیست محیطی را شناسایی می‌کند. این داده‌های شیمیایی موجود در گوشی‌های هوشمند را می‌توان با داده‌های منطقه جغرافیایی ترکیب کرد که برای ردیابی و تعیین نقشه مناطق خطرناک استفاده می‌شود. همچنین توسط این سنسور می‌توان تازه بودن و یا فاسد شدن مواد غذایی را توسط گازهای منتشر شده از آن ارزیابی کرد.

منبع نوشته:engadget

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *