علت کرش کردن کامپیوتر چیست و چگونه آن‌ را بر طرف کنیم؟!

ممکن است که کامپیوتر شما هنگ کند یا خطا دهد و یا ویندوز کامپیوتر به طور خودکار بیش از حد بوت شود، شاید شما نیز صفحه آبی و یا همان مرگ کامپیوترتان را تجربه کرده‌اید. اولین گام در عیب‌یابی، درک جزئیات خطا نمایش داده شده است که سبب تشخیص و حل این مشکل خواهد شد. این مقاله ابزاری برای حل برخی از مشکلات خاص در این مورد را ارایه می‌دهد و شاید این مشکل به دلیل باگی که در دستگاه هست به طور خود به خود ایجاد شود و یا ایراد سخت‌افزاری سبب از کار افتادن دستگاه شود. در هر صورت زاناتک راهکارهایی برای شروع جستجو در این زمینه را در اختیارتان قرار می‌دهد.
بررسی قابلیت اطمینان مانیتور
قابلیت Reliability Monitor یک رابط کاربری سریع و کاربر پسند برای رفع کرش سیستم‌ها و نرم افزارها ارایه می‌دهد که در ویندوز ویستا اضافه شده بود و اکنون در تمام نسخه های مدرن از ویندوز دیده می‌شود. برای باز کردن آن، فقط کافیست کلمه‌ Relability را جستجو کنید و پس از آن بر روی ” View reliability history ” کلیک کنید. اگر ویندوزتان مسدود شده و یا کرش کرده باشد، در اینجا “Windows failure” را خواهید دید. خطاها و مشکلات نرم‌افزاری نیز در قسمت پایین نمایش داده خواهند شد و اطلاعات دیگری در این قسمت نیز وجود دارند که ممکن است مفید باشند، به عنوان مثال، هنگامی که شما قسمت‌های مختلف یک نرم‌افزار را نصب می‌کنید، پس از نصب در یک برنامه یا درایور سخت‌افزاری خاصی کرش رخ می‌دهد که آن نرم‌افزار می‌تواند علت این خطا باشد.

شما می‌توانید از لینک “Check for solutions to problems” را که در این قسمت نمایش داده شده، برای حل برخی از مشکلات استفاده کنید. با این حال، این ویژگی معمولا زیاد مفید نیست و به ندرت می‌توانید راه‌حلی را در اینجا بیابید. در بهترین حالت به شما پیشنهاد می‌دهد درایور سخت‌افزارتان را آپدیت کنید. اما این قابلیت به طور کلی مفید است،چرا که به صورت کاربر پسندانه خطاها و مشکلات موجود در کامپیوترتان را نمایش می‌دهد.

با استفاده از این قسمت می‌توانید رویدادهای موجود در دستگاه‌تان را مشاهده نمایید. برای این کار به قسمت ” Event Viewer ” بروید و در این قسمت ” System” را انتخاب نمایید و در قسمت ” Windows Logs” خطاهای موجود را مشاهده کنید.

جزییات موجود در صفحه آبی را مشاهده نمایید
ویندوز با نمایش خطاها بر روی صفحه آبی به سیستم شما کمک می‌کند تا در برابر خطرات پیش‌رو آسیب کمتری ببینید. یک راه کاربر پسندانه برای بررسی این خطاها بکارگیری ابزار BlueScreenView محصول NirSoft است. این ابزار فایل‌های ایجاد شده در صفحه‌نمایش آبی را بررسی و با کپی از حافظه لیستی از آنها را نمایش می‌دهد. پیام‌های مهم‌تر اینجا در قسمت “Bug Check String” ظاهر می‌شوند و همین اطلاعات هنگامی که صفحه‌ آبی نمایان می‌شود،به چشم می‌خورند. پیام‌های موجود در این قسمت را به صورت آنلاین جستجو کنید تا بتوانید این مشکلات را شناسایی و حل کنید.
لیست دریوارهای موجود در قسمت پایین ویندوز نیز می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل وجود مشکلاتی در درایور خاصی همانند گرافیک، گرفتار صفحه آبی شوید که در اینجا نمایش داده می‌شود که مشکل از درایور خاصی است و یا اینکه درایور خاصی به دلیل مشکلات زیربنایی سخت‌افزار کرش می‌شود. در هر صورت، می‌تواند علت مشکل را برای شما نمایش دهد و شما را به جهت خاصی متمایل کند.

وقتی که صفحه آبی یا همان صفحه مرگ را دیدید، می‌توانید قسمت “Bug Check String” را مطالعه نمایید. در ویندوز 10 و ویندوز 8، خود ویندوز یک پیام ساده روی صفحه آبی همراه با یک هشدار در قسمت پایین صفحه، نمایش می‌دهد که می‌توانید در رابطه با آن جستجو کنید. در ویندوز 7 و نسخه‌های قبلی ویندوز، پیام چک کردن باگ در بالا صفحه آبی ظاهر می‌شود. این پیام روی صفحه‌نمایش آبی تا زمانی که ویندوز به طور خودکار ری‌بوت شود، قرار می‌گیرد. البته می‌توانید ویژگی‌های راه‌اندازی خودکار سیستم را غیر فعال کنید! در این صورت زمانی که ویندوز با صفحه مرگ مواجه شد، به طور اتوماتیک ری‌بوت نخواهد شد. با این حال، برای مشاهده و کنترل باگ‌های موجود در صفحه آبی، پس از اینکه اتفاق می‌افتد می‌توانید از ابزار BlueScreenView استفاده نمایید.

اما علت کرش کردن کامپیوتر چیست؟!

ابزارهای فوق می‌توانند برای حل مشکلات موجود درسیستم به شما کمک کنند. در این صورت با دریافت یک پیام خاص کرش از صفحه آبی، می‌توانید لااقل جستجویی در وب انجام دهید تا بفهمید که چه مشکلی برای سیستم‌تان رخ داده است. این کار نقطه شروعی برای شما خواهد بود و بسیار بهتر از این است که به دنبال اطلاعات عمومی در مورد اینکه چرا یک کامپیوتر کرش می‌کند و یا با صفحه مرگ مواجه می‌شود، باشید.
اگر کامپیوترتان فقط یک بار کرش کرد، زیاد نگران نباشید! زیرا ممکن است اشکالی در ویندوز و یا یکی از درایورهای سخت‌افزاری رخ داده باشد که عامل کرش کامپیوتر شده است و احتمال دارد دیگر هیچ وقت آن را نبینید. هنگامی که کامپیوتر شما به طور منظم و مداوم کرش می‌کند باید به شدت نگران باشید. در رایانه‌های شخصی مدرن، نباید صفحه آبی را به طور منظم مشاهده کنید و نمایش صفحه مرگ در آنها اتفاقی نادر است.

اگر شما با کرش‌های زیادی مواجه شوید، ممکن است بخواهید به دنبال فرآیند عیب‌یابی باشید و یک “PC Reset” را روی ویندوز 10 یا ویندوز 8 انجام دهید. با این کار ویندوز به‌سرعت به حالت کارخانه برمی‌گردد و هر گونه مشکلات مخرب سیستم و یا باگ‌های موجود در درایورها و یا نرم‌افزارهای مخرب که باعث ایجاد مشکل شده‌اند را رفع می‌کند. پس از آن، شما باید برنامه مورد نظر را دوباره نصب کنید. بر روی ویندوز 7، شما مجبور هستید که ویندوز را حذف و دوباره نصب کنید و اگر با این کار مشکل رفع نشد، احتمالا یک مشکل سخت‌افزاری دارید. اما به یاد داشته باشید که اگر همان درایورهای قبلی را نصب کنید، دوباره با مشکل مواجه خواهید شد. ابزار Memory Diagnostics قرار گرفته در ویندوز نیز می‌تواند کمک کند. این ابزار حافظه را تست می‌کند تا اطمینان یابد که همه چیز درست کار می‌کند. اگر حافظه شما آسیب دیده باشد، می‌تواند سبب بی‌ثباتی سیستم و نمایش صفحه آبی شود.
در نهایت، ارایه یک راه برای حل کامل تمامی مشکلات موجود در این مورد غیرممکن است. ابزارهای معرفی شده در این مقاله می‌توانند به شما کمک کنند که پیغام‌های خطا و یا یک درایور سخت‌افزاری خاصی را بیابید و عیب‌یابی آن را شروع کنید. اما هر مشکلی را نمی‌توان با عیب‌یابی نرم‌افزارهای مشخصی انجام داد! زیرا ممکن است کامپیوتر شما دارای مشکل سخت‌افزاری باشد و باید فقط با تعمیر سخت‌افزار موردنظر این مشکل را رفع کنید. در صورت وجود مشکل سخت‌افزاری، ویندوز به صورت مداوم کرش می‌کند و صفحه آبی نمایش داده می‌شود و پیغام وجود مشکل سخت‌افزاری برای شما نمایش داده می‌شود.

منبع نوشته:howtogeek

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *