آموزش پیدا کردن پسورد وای‌فای که به آن متصل هستید

در این آموزش می‌خواهیم دستوراتی ساده برای ویندوز، مک و لینوکس را به شما بیاموزیم تا به کمک آنها به راحتی بتوانید رمز وای‌فای که از آن در کامپیوترتان استفاده کرده‌اید، بدست آورید.

تصور کنید کامپیوترتان به شبکه وای‌فای متصل است ولی شما رمزعبوری که در حال استفاده از آن هستید را فراموش کرده‌اید. شاید شما رمز عبور را فراموش کرده‌اید و یا شاید مدیر شبکه رمز را وارد کرده و رمز را از شما پنهان کرده است و حالا شما می‌خواهید با دستگاه دیگری مانند گوشی‌تان به همان شبکه وای‌فای متصل شوید، خب چگونه باید رمزعبور آن را بدست آورید؟! ساده‌ترین راهی که به نظرتان می‌رسد این است که از مدیر رمزعبور را بپرسید و یا می‌توانید خط فرمان را در کامپیوتر باز کنید وبا چند دستور ساده، رمزعبور دخیره شده را به آسانی بازیابی کنید. این روش هم در ویندوز و هم در مک قابل اجراست.

پیدا کردن پسورد وای‌فای بر روی ویندوز

 

خط فرمان را در حالت ادمین باز کنید. برای باز کردن خط فرمان می‌توانید در Run کلمه cmd را وارد کنید و سپس Ok را بزنید و یا آیکون خط فرمان را باز کنید پس از آن دستور زیرا در خط فرمان وارد نمایید تا رمزعبور وای‌فای را مشاهده نمایید.

netsh wlan show profile name=Zanatech key=clear

 

به یاد داشته باشید که به جای Zanatech باید Wireless SSID یعنی نام شبکه وای‌فایی را که به آن متصل هستید، وارد نمایید در این صورت رمزعبور در بخش تنظیمات امنیتی نشان داده خواهد شد.

اگر فقط می‌خواهید رمزعبورتان را مشاهده کنید و اطلاعات اضافی نمایش داده نشود می‌توانید از دستور findstr استفاده نمایید.

 

netsh wlan show profile name=Zanatech key=clear | findstr Key

اگر نتوانستید رمزعبور را مشاهده کنید احتمالا در حال ادمین وارد خط فرمان نشده‌اید.

 

پیدا کردن پسورد وای‌فای در سیستم‌عامل مک

در اینجا نحوه بدست آوردن پسورد را آموزش می‌دهیم:

اسپات‌لایت (Cmd+Space) را باز کنید سپس در این قسمت Terminal را تایپ کنید تا ترمینال برای شما باز شود در خط فرمان، دستور زیر را وارد کنید (توجه کنید که باید به جای کلمه Zanatech نام وای‌فای خود را وارد نمایید) سپس نام کاربری مک و رمزعبور خود را وارد نمایید. در این صورت به منابعی مانند Keychain سیستم‌عامل و رمزعبور شبکه وای‌فای دسترسی خواهید یافت. تمامی این ها بر روی صفحه‌نمایش به صورت یک متن ساده نمایش داده خواهد شد.

security find-generic-password -wa Zanatech

 

پیدا کردن پسورد وای‌فای در لینوکس

این ترفند برای دست‌یابی به پسورد وای‌فای برای لینوکس در نظر گرفته شده است. به جای کلمه Zanatech نام وایرلس خود (SSID) را قرار دهید. مقدار PSK شامل رمز‌عبور وای‌فای شما خواهد بود.

sudo cat /etc/NetworkManager/system-connections/Zanatech | grep psk=

در صورتی که نام شبکه خود را نمی‌دانید، از دستور زیر استفاده کنید.

 

sudo grep psk= /etc/NetworkManager/system-connections/*

از WLAN AutoConfig  استفاده نمایید

اگر شما از این روش‌ها برای بازیابی پسورد وای‌فای استفاده می‌کنید و ویندوز کامپیوتر به شما خطای “The Wireless AutoConfig Service (wlansvc) is not running” را نمایش می‌دهد یک راه ساده برای این مشکل وجود دارد:

به قسمت استارت ویندوز بروید و در Run عبارت services.msc را برای دسترسی به خدمات ویندوز وارد نمایید. در اینجا به خدمات WLAN Autoconfig بروید و مطمئن شوید که این سرویس در حال اجرا است. راه‌حل دیگر این است که بر روی WLAN AutoConfig service راست کلیک کنید و Properties را انتخاب نمایید و به قسمت Dependencies یروید. تمام وابستگی‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه آنها در حال اجرا هستند.

منبع نوشته:labnol

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *