5 فناوری که به کمک ورزش آمده‌اند

IT in Sport

در حال حاضر ورزشکاران از فناوری‌های پیچیده‌ای به منظور افزایش عملکرد استفاده می‌کنند. جهش قابل توجهی در عملکرد ورزشی به عنوان یک نتیجه مستقیم از فناوری در رقابت و یا در آموزش قابل مشاهده است. مهم‌ترین سوال این است که آیا تا به حال فناوری بیشترین تاثیر را در ورزش‌ها داشته است؟

در این مقاله پنج تکنولوژی مهمی که تاثیر عمیقی در ورزش دارند را بررسی می‌کنیم:
تکنولوژی‌های ویدیویی

در برخی ورزش‌ها در تجزیه و تحلیل بازی‌ها و داوری از ویدیو استفاده می‌شود. ورزش‌هایی همچون راگبی، فوتبال و تنیس. این بدان معنی است که تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند به سرعت و با دقت اتخاذ شوند، که سبب می‌شود از روی جزئیات بیشتری نتیجه گیری ‌شود که قطعا عادلانه‌تر خواهند بود.
قرار گرفتن چندین دوربین در اطراف زمین تاثیر عمده‌ای بر روی بازیکنان دارد که پس از مسابقه می‌توانند بازی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. امکان مشاهده عملکرد افراد بر روی صفحه‌نمایش و قضاوت در آن اجازه می‌دهد که مربیان و تحلیلگران با ویژگی‌های منحصر به فرد بازیکنان بیشتر آشنا شوند و آموزش‌های لازم را برای عملکرد بهتر و ایجاد فرصت بیشتر برای موفقیت در اختیار ورزشکاران قرار دهند.

سنسور قابل حمل

دوچرخه‌سواری ورزشی است که به صورت عمده قضاوت‌های خودسرانه‌ای در آن وجود دارد، به منظور آماده‌سازی شرایط مسابقه برای ورزشکاران طی یک مسافت خاص و یا چندین بار بالا رفتن از یک تپه خاص نیاز هست. همراه با مانیتور ضربان قلب مردم می‌توانند ضربان قلب خود را در شرایط خاص اندازه بگیرند، در حال حاضر از این طریق وضعیت بدن برای انجام فعالیت‌های خاص تجزیه و تحلیل می‌شود و میزان تلاش لازم برای انجام این عملکردهای واقعی اندازه‌گیری می‌شود.‌
زمانی که اندازه‌گیری‌ توان به میان آمد، دوچرخه‌سواران می‌توانستند در رابطه با میزان نیرویی که برای پدال نیاز دارند، آموزش ببینند. توانایی موردنیاز برای انجام فعالیت در هر شرایط بر روی صفحه‌نمایش فرمان قابل ملاحظه است که از طریق آن افراد می‌توانند آموزش ببینند تا نیروی سازگار با آن را بتوانند به دست آورند.
تیم اسکای ممکن است اولین تیمی نباشند که از اندازه‌گیری توان استفاده کرد‌ه‌، اما روشی که آنها پیش گرفتند آموزش حرفه‌ای تیم را تغییر داده است.
می‌توان از سنسورهای GPS برای راگبی و فوتبال توسط مربیان استفاده کرد تا بتوانند دقیقا حالات و جنبش‌های بازیکن را در طول یک مسابقه و بعد از آن نگاه کنند و ببینید که چگونه می‌توانند به بهبود ورزشکار کمک کنند.

این نوع از سنسورها به طور مداوم در حال تحول و کوچکتر شدن هستند و تاثیر بیشتری بر عملکرد افراد دارد در حالی که قادر خواهید بود اطلاعات را در هر دقیقه به دست آورید. پیش بینی شده که به زودی آنها قابل جاسازی در لباس‌های روزمره خواهند بود و اجازه می‌دهد که به طور مداوم اندازه‌گیری‌های پیچیده‌ای انجام شود که سبب بهبود تجزیه و تحلیل می‌شود.
از آنجا که اختراع رشته راکت VS و Babolat، بازی تنیس را تغییر داده است. این‌ها از مشهورترین اختراعات هستند که بازیکنان می‌توانند داده‌ها را برای بهبود عملکرد از طریق برنامه‌ها پیگیری و اشتراک‌گذاری کنند.

تست مواد مخدر

تست تشخیص مواد مخدر یک تکنولوژی منحصر به فرد نیست و مجموعه‌ای از فناوری است که تقریبا هر ورزشی را در جهان تغییر داده است. تا سال 1999 در مقیاس کوچک به صورت نامنظم در ورزش‌های انفرادی تست مواد مخدر وجود داشت اما این آزمایش به راحتی قابل دور زدن بود. در بسیاری از ورزش‌ها مصرف مواد مخدر به منظور بهبود عملکرد فرد بسیار موثر است.
از آن زمان، آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) فناوری تست مواد مخدر را برای کمک به مبارزه با مواد نیروزا در ورزش قرار داد. این تکنولوژی کمک کرد بسیاری از افراد متقلب در اکثر ورزش‌ها شناسایی و کنار گذاشته شوند.

پیش از این به عملکرد ورزشکاران بیش از حد اعتماد می‌شد همچنین قبل از این زمانی که ورزشکاری عملکرد فوق‌العاده منحصر به فردی را انجام می‌داد بسیاری از افراد با سوظن به آن نگاه می‌کردند. امروزه به لطف این تکنولوژی، مردم ممکن است شک و تردید داشته باشد، اما ورزشکاران می‌توانند با تست مواد مخدر اطمینان دهند که نتیجه آنها کاملا درست و بدون تقلب است.

آیرودینامیک و هیدرودینامیک

ورزشکاران نخبه در برخی ورزش‌ها نیاز به سرعت و استقامت در رقابت دارند. این در چندین رشته ورزشی تا به امروز به رسمیت شناخته شده است. برخی مواد در لباس‌های شنا برای رسم منحنی‌های فرمول 1 استفاده می‌شود که اجازه داده در عملکرد ورزشکاران، مقاومت هوا به حداقل برسد و سبب افزایش سرعت آن‌ها شود.
استفاده از آیرودینامیک به عنوان یک تصمیم گیرنده قطعی بین برنده و بازند در سال 1989 در تور فرانسه شناخته شد که در این مسابقه بر اساس زمان نهایی Greg LeMond با 50 ثانیه تاخیر در جایگاه دوم بعد از Laurent Fignon قرار گرفت. او از فرمان آیرودینامیکی و کلاه ایمنی استفاده کرده بود در حالی که Fignon از آنها استفاده نمیکرد. LeMond در نهایت Fignon را با 58 ثانیه شکست داد و برنده رویداد سه هفته‌ای فقط با 8 ثانیه تفاوت شد. بعد از آن بر اساس تجزیه و تحلیل‌ها مشخص شد که با استفاده از این تکنولوژی LeMond حدود 1 دقیقه جلو افتاد. اساسا اگر Fignon از این تکنولوژی جدید استفاده کرده بود، اکنون او برنده این رویداد بود.

تجزیه و تحلیل داده

توانایی تجزیه و تحلیل میلیون‌ها داده بدان معنی است که تیم‌های ورزشی و ورزشکاران می‌توانند کوچک‌ترین موفقیت یا شکستی را در هر عملکرد از نو خلق کنند و یا شرایط خاصی را حذف کنند.
این بدان معنی است که هر آنچه را که یک ورزشکار انجام می‌دهد، می‌تواند به هم متصل باشد و با تقسیم یک عملکرد به عناصر منحصر به فرد، آن را ارزیابی کند. اگر مربیان بتوانند بهبود یک درصدی را در هر بخشی از عملکرد به دست آورند پس این برای آنها مزیت کمی دارد، اما اگر مربیان بتوانند این روند را در مراحل مختلف بدست آورند پس به بهبود قابل توجهی خواهند رسید. این فلسفه باعث شد که تیم المپیک بریتانیا موفقیت‌های زیادی را در طول سه المپیک گذشته به دست آورد.
این فلسفه از طریق استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها ممکن شده است. دیدن پیشرفت‌های کوچک باعث می‌شود که ورزشکاران بتوانند شانس خود را در موفقیت‌شان افزایش دهند.

منبع نوشته:readwrite

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *