12 ترفندی که باید در مورد اندروید مارشمالو بدانید

اندروید مارشمالو برای بسیاری از کاربران بهتر از اندروید آبنبات چوبی به نظر می‌رسد. تغییرات زیادی در این نسخه اندروید قرار گرفته است که ما در اینجا چندین ترفند در رابطه با این نسخه که به شما کمک می‌کند تا بهتر از این سیستم عاملجدید استفاده کنید را بیان می‌کنیم.

1. برنامه‌ها را از صفحه‌نمایش و یا کشو برنامه‌ها حذف کنید

در اندروید مارشمالو می‌توانید برنامه‌ها را از صفحه‌نمایش و یا کشوی برنامه‌های خود به سادگی حذف کنید. در بالای صفحه‌نمایش شما گزینه‌ای برای حذف برنامه مشاهده می‌کنید و یا در قسمت اطلاعات برنامه (App Info) گزینه برنامه‌ها از کشوی برنامه‌ها را مشاهده می‌کنید که به راحتی می‌‌توانید برنامه مورد نظر را درگ کنید تا حذف شود.

2. گزینه‌های توسعه دهنده را فعال کنید

گزینه‌های توسعه‌دهنده چیز جدیدی نیستند، اما چند گزینه جدید در اندروید مارشمالو وجود دارد. برای دسترسی به گزینه‌های توسعه‌دهنده به قسمت تنظیمات بروید و از آن جا “درباره تلفن” را انتخاب کنید و هفت بار روی شماره ساخت کلیک کنید تا یک پاپ‌آپ باز شود که در آن به شما اطلاع می‌دهد که شما یک توسعه‌دهنده جدید هستید.
به گام قبلی برگردید در قسمت راست، بالای گزینه “درباره تلفن” گزینه‌ای با نام “توسعه‌دهنده” مشاهده خواهید کرد. در این قسمت شما می‌توانید اشکال‌زدایی USB، بازکردن قفل، تعداد لمس‌ها و بهینه سازی انیمیشن را ببنید و یا گزینه‌های دیگری را در قسمت پایین مشاهده کنید.

3. مجوز برنامه را به صورت جداگانه دریافت کنید

مجوز برنامه گرانول همراه با اندروید ماشمالو منتشر شد، امیدواریم که این حرکت به بار بنشیند اما هیچ کس به طور واقعی آن را باور نمی‌کند. انکار مجوز نرم‌افزاری خاص در یک برنامه شخص ثالث می‌تواند آن را بشکند. اکنون اندروید به شما امکان مدیریت مجوز نرم‌افزار را به صورت جداگانه می‌دهد بدون اینکه توسعه‌دهندگان دخالتی داشته باشند و به نظر می‌رسد همه چیز به خوبی کار می‌کند.

برای دسترسی به مجوز نرم‌افزار به قسمت تنظیمات و سپس برنامه‌ها بروید و برنامه شخصی (Settings > Apps > individual app) را انتخاب کنید تا مجوز آن را ببینید. سپس به سادگی به مجوزها که می‌خواهید آنها را کسب کنید، سوئیچ کنید. همچنین می‌توانید یک لیستی از مجوزها را مشاهده کنید و ببینید که به نرم‌افزار اعطا شده یا نه! برای اینکار به قسمت تنظیمات و سپس برنامه‌ها بروید  و منو را در گوشه بالا سمت راست انتخاب کنید و بعد از آن به قسمت پیشرفته و مجوز برنامه‌ها بروید. Settings > Apps, menu in the top right corner > Advanced > App Permissions.

4. سفارشی‌سازی تنظیمات سریع با استفاده از رابط کاربری تیونر

اگر شما تنظیمات برنامه ذکر شده در بالا را انجام دهید، رابط کاربری تیونر فعال خواهد بود. می‌توانید به قسمت تنظیمات و سپس گزینه‌های توسعه بروید و نمایش رابط کاربری سیستم تیونر (Settings > Developer Options and switch Show System UI Tuner) را فعال کنید حال به گام قبلی برگردید گزینه System UI Tuner را در قسمت پایین لیست تنظیمات خود خواهید دید.
در رابط کاربری سیستم تیونر بر روی تنظیمات سریع (Quick Settings) کلیک کنید در این صورت نمونه‌هایی از تنظیمات سریع را خواهید دید. شما می‌توانید گزینه‌هایی را با انتخاب (+) در قسمت پایین اضافه کنید و حرکت در اطراف toggles (با انتخاب گزینه و کشیدن آن) و یا حذف toggles (با انتخاب و کشیدن آن به پایین) انجام خواهد شد. شما می‌توانید این تغییرات را در منوی تنظیمات سریع منعکس کنید.

5. با مدیریت رم آشنا شوید
اندروید مارشمالو قدرت بیشتری در دستگاه‌های اندرویدی عزیزمان در اختیار ما قرا می‌دهند که رم بخش بزرگی از آن به شمار می‌رود. برای بهره‌گیری از این ویژگی به قسمت تنظیمات و پس از آن حافظه رفته و سپس حافظه استفاده شده توسط برنامه‌ها (Settings > Memory > Memory used by apps) را انتخاب کنید، در این صورت می‌توانید لیستی از برنامه‌هایی که حافظه را اشغال کرده‌اند را مشاهده نمایید.
با انتخاب ورودی، شما اطلاعات دقیق‌تری را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از این گزینه شما می‌توانید در صورت لزوم برنامه‌هایی را به زور متوقف کنید.

 

6. به طور خودکار لینک دریافت کنید

اندروید مارشمالو اجازه می‌دهد تا شما به طور خودکار برنامه‌های خاصی را با انواع خاصی از لینک‌ها در اختیار داشته باشید. بنابراین اگر فردی ایمیلی حاوی یک لینک توییتر، برای شما ارسال کرد، می‌توانید توییتر را به عنوان برنامه پیش فرض برای باز کردن این لینک‌ها قرار دهید، به‌جای اینکه در هر لحظه لیستی را تنظیم کنید.
در حال حاضر شما می‌توانید آدرس دامنه خاص در یک برنامه را تنظیم کنید. به عنوان مثال، تمام لینک‌های facebook.com می‌تواند برای باز شدن به طور خودکار فعال شود.
برای این کار، به قسمت تنظیمات و بعد از آن برنامه‌ها بروید، سپس بر روی منوی موجود در بالا سمت راست کلیک کنید و به این قسمت Advanced > App Links بروید. سپس لینک برنامه‌هایی را که می‌خواهید به طور خودکار از حوزه خاص رهگیری شوند را تغییر دهید.

7. نادیده گرفتن بهینه سازی باتری

اندروید مارشمالو ویژگی‌ بزرگ و جدیدی را به نام Doze ارائه می‌دهند، هنگامی که گوشی یا تبلت‌تان برای مدتی غیرفعال باشد، اندروید مارشمالو به طور خودکار آن را به خاموشی موقت می‌برد، هرچند آلارم‌ها و اطلاعیه‌های مهم هنوز هم فعال خواهند بود و به شما نمایش داده خواهند شد.
شما همچنین می‌توانید از حالت صرفه‌جویی باتری همانند اندروید لالی‌پاپ استفاده کنید. با اینکه شما می‌توانید برنامه موجود برای بهینه‌سازی باتری که توسط باتری سیور و یا Doze کار می‌کنند را حذف کنید. به طوری که آنها می‌توانند با قدرت کامل اجرا شوند در حالی که برنامه‌های دیگر در حال استراحت هستند. به قسمت تنظیمات بروید و پس از آن باتری (Settings > Battery) و در منوی که درقسمت بالا سمت راست قرار دارد، گزینه Ignore Optimizations (نادیده گرفتن بهینه‌سازی) را انتخاب کنید و سپس برنامه‌ای که می‌خواهید اعمال شود را انتخاب کنید. البته می‌توانید از راه زیر نیز به این گزینه دست یابید:
Settings > Apps > overflow menu > Advanced > Ignore Optimizations

8. گوگل NOW را از صفحه قفل فعال کنید

میانبر قفل صفحه‌نمایش در قسمت شماره‌گیر با گوگل NOW جایگزین شده است. این تغییر خوشایند است، می‌توانید از گوگل NOW برای تماس استفاده کنید بنابراین با حذف میانبر شماره‌گیر این قابلیت را از دست نخواهید داد.
به سادگی با کلیک روی گوشه سمت چپ پایین صفحه‌نمایش، به گوگل NOW خواهید رفت و می‌توانید فرمان صوتی را دریافت کنید.

9. از گوگل NOW لذت ببرید

گوگل NOW در تپ از ویژگی‌های مورد علاقه من دراندروید مارشمالو است. این قابلیت گوگل NOW در هر بخشی از گوشی و یا تبلت شما قرار گرفته است. هیچ نیازی به تغییر برنامه یا کپی و قرار دادن آن وجود ندارد و اگر یک بار آن را فعال کنید، می‌توانید گوگل NOW را در هر برنامه‌ای به سادگی با انتخاب متن و فشار زیاد دکمه هوم انتخاب کنید.

10. غیر فعال سازی نوتیفیکیشن Peeking

Peeking قابلیتی است که توسط آن نوتیفیکیشن‌ها در بالای اسکرین نمایش داده می‌شوند. این قابلیت در اندروید لالی‌پاپ قرار داده شده است اما از آنجایی که توسعه‌دهندگان این ویژگی را به طور پیش‌فرض در اندروید قرار داده بودند، حال در نسخه جدید قدرت بیشتری برای تصمیم‌گیری دارید و می‌توانید این ویژگی را فعال یا غیرفعال کنید.
اگر این نوع نوتیفیکیشن مزاحم‌تان هست، می‌توانید از این طریق اقدام کنید:

به این آدرس رفته  Settings > Sound & Notifications > App Notifications و سپس ” allow peeking” را خاموش کنید.

11. اندروید Easter Egg

اندروید Easter Egg یکی از بخش‌های بی معنی اما سرگرم‌کننده در نسخه جدید اندروید است. با رفتن به Settings > About Phone و انتخاب گزینه Version Number می‌توانید شماره ورژن را بیابید. در اندروید لالی‌پاپ، می‌توانید Giant Lollipop را ببینید و اگر آن را انتخاب کنید می‌توانید Flappy Bird clone را مشاهده کنید.

در مارشمالو با انتخاب Version Number گرافیک این نامه M را خواهید دید. اگر دوباره آن را انتخاب کنید می‌توانید Android Antenna را دریافت کنید.

12:سوئیچ در حالت چند پنجره‌ای

این نکته نهایی مربوط به زمانی می‌شود که شما همزمان با روت یا فلش گوشی می‌خواهید برنامه‌های دیگری را نیز باز نگه دارید، این حالت مالتی ویندوز می‌تواند چندین برنامه را به طور همزمان در پنجره‌های مختلف باز نگه دارد، این ویژگی هم اکنون در گلکسی نوت 4 و نوت 5 قرار گرفته است.

اگر ترفندهای دیگری در رابطه با اندروید مارشمالو می‌دانید، با ما نیز به اشتراک بگذارید.

منبع نوشته:androidpit

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *