ترفندهایی برای رفع مشکلات گوگل پلی

فروشگاه گوگل‌ پلی به عنوان یک میانجی بین کاربر و برنامه‌های با ارزش کار می‌کند. برای رفع مشکلات این فروشگاه راه‌حل‌ واضحی وجود ندارد ولی مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها و ترفندها وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید مشکل خود را حل کنید.

فروشگاه گوگل‌ پلی را متوقف کنید
گاهی اوقات لازم است به اجبار برنامه گوگل‌ پلی را ببندید. به سادگی با سوئیچ بین برنامه‌های مالتی تسکینگ می‌توانید گوگل‌ پلی را متوقف نمایید. برای انجام این کار ابتدا به این قسمت Settings > Apps > All بروید سپس اپلیکیشن گوگل‌ پلی را بیابید و آن را انتخاب نمایید و روی گزینه ” Force stop” کلیک کنید.

به حالت Airplane بروید
نمی‌دانیم که این روش تا چه حد مفید است ولی اکثر افراد می‌گویند که با یک بار روشن/ خاموش کردن حالت پرواز مشکل گوگل‌ پلی حل می‌شود و به درستی کار می‌کند. خب انجام این کار پیچیده نیست و هیچ ضرری ندارد، می‌توانید این راه را نیز امتحان کنید.

تغییر وضعیت وای‌فای
درست مانند حالت پرواز، برخی می‌گویند که وای‌فای می‌تواند سبب مشکلاتی در گوگل‌ پلی شود. شبکه اتصال شما ممکن است دارای مشکلاتی باشد در نتیجه بهتر است یک بار وای‌فای را روشن/ خاموش نمایید. این کار هم می‌تواند مفید باشد و یا شاید نیاز باشد که روتر را ریستارت نمایید.

گوشی‌تان را ریستارت نمایید
در اکثر موارد وسایل الکترونیکی به یک استراحت کوتاه نیاز دارند تا همه چیز به جای خود برگردد. پس از ریستارت ساده سیستم که حدود یک یا دو دقیقه طول می‌کشد بسیاری از مشکلات دستگاه حل می‌شود.

کش فروشگاه گوگل‌ پلی را پاک کنید
حافظه کش، یک ابزار عالی است که با ذخیره اطلاعات به صورت محلی، گوشی می‌تواند با سرعت بیشتر و در زمان کمتر به درخواست شما پاسخ دهد. در غیر این صورت برای استفاده از این داده‌ها در هر بار باید آن‌ها دوباره لود شوند. اما در برخی موارد داده‌هایی که در کش ذخیره شده‌اند ممکن است عملکرد نادرستی داشته باشند و سبب مشکلاتی در اجرای برنامه‌ها شوند بنابراین باید هر چند مدت یک بار حافظه کش پاک شود.
برای پاک کردن حافظه کش فروشگاه گوگل‌ پلی، ابتدا به قسمت تنظیمات بروید و “Apps” را انتخاب نمایید در این قسمت اپلیکیشن گوگل‌ پلی را بیابید و با کلیک بر روی این برنامه، گزینه ” Clear cache” را انتخاب نمایید.

حذف داده‌های فروشگاه گوگل‌ پلی
گاهی اوقات تنها حذف داده‌های موجود در کش کافی نیست و بهتر است که کل داده‌ها حذف شوند برای این کار همانند روش بالا پس از دستیابی به قسمت مدیریت اپلیکیشن‌ها به جای گزینه ” Clear Cache” این بار گزینه ” Clear Data” را انتخاب نمایید تا کل اطلاعات مربوط به گوگل‌ پلی حذف شود.

نگاهی به اپلیکیشن‌های غیر فعال بیندازید
در نظر داشته باشید که برخی از برنامه‌ها برای این که به درستی کار کنند، نیاز دارند که سایر برنامه‌ها فعال باشند. به ویژه زمانی که برنامه‌ها برای مثال از فروشگاه گوگل‌ پلی دانلود شده باشند. اگر برنامه‌هایی دارید که غیرفعال هستند ممکن است علت مشکلات بوجود آمده در گوگل‌ پلی همین موضوع باشد. ابتدا به قسمت Settings > Apps > All بروید ‌در این قسمت اپلیکیشن‌های موجود را مشاهده خواهید کرد؛ دقت کنید که کدام یک از آنها غیرفعال هستند، اپلیکیشن‌های غیرفعال را فعال نمایید و برای اطلاعات بیشتر قسمت Help برنامه را مشاهده نمایید.

تنظیمات تاریخ / زمان را بررسی کنید
این راه به نظر یک پیشنهاد احمقانه است ولی بسیاری از مشکلات گوگل‌ پلی را حل خواهد کرد. ممکن است سرورهای گوگل برای همگام‌سازی با تنظیمات تاریخ/ زمان شما با مشکل مواجه شوند. پس تنظیمات تاریخ/ زمان را در حالت اتوماتیک قرار دهید. اگر این کار به شما کمک نکرد، سعی کنید تاریخ و زمان را به‌صورت دستی و دقیق تنظیم نمایید.

حذف پروکسی و یا تنظیمات VPN
بسیاری از کاربران می‌گویند که در رابطه با پروکسی VPN با مشکلات زیادی مواجه هستند. تنظیمات پروکسی تحت وای‌فای هستند، می‌توانید بر روی نام روتر خود به مدت طولانی انگشت خود را نگه دارید و سپس ” Advanced” را انتخاب نمایید در بخش Wireless & networks قسمتی به نام “More” وجود دارد که تنظیمات VPN در این بخش قرار داده شده است.

گوگل‌ پلی را حذف کنید
می‌توانید با حذف برنامه گوگل‌ پلی از شر مشکلات آن خلاص شوید، احتمال دارد که نسخه‌ مورد استفاده شما خیلی قدیمی باشد! می‌توانید آن را حذف و نسخه‌ به روز شده‌ای را نصب نمایید. این روش بسیار مفید و بدون دردسر است. برای این کار ابتدا به Settings > Apps > Google Play Store بروید و سپس بر روی گزینه ” Uninstall Updates” کلیک کنید.

بررسی خدمات گوگل‌ پلی
می‌توانیم بگوییم که برنامه‌های گوگل همانند موتوری بر روی دستگاه‌های اندرویدی در حال فعالیت هستند. برخی از برنامه‌ها نیاز به به‌روزرسانی دارند. برنامه‌های کاربردی گوگل دارای ویژگی‌های هیجان انگیزی هستند که از خدمات گوگل‌ پلی به دست می‌آیند.
مانند هر برنامه‌ دیگری، خدمات گوگل‌ پلی هم ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. پس اگر هر مشکلی در رابطه با گوگل دارید می‌توانید کش و داده‌های آن را همانند مراحل بالا حذف کنید. تنها تفاوت این است که به جای فروشگاه گوگل‌ پلی، به خدمات گوگل‌ پلی (Google Play Services) در مدیریت برنامه‌ها بروید.

اکانت گوگل را حذف کنید
برخی از کاربران معتقدند که ریست کردن حساب کاربری گوگل سبب رفع بسیاری از مشکلات خواهد شد. برای این کار به قسمت Settings > Accounts بروید و گوگل اکانت خود را انتخاب نمایید بر روی دکمه 3 نقطه‌ای کلیک کنید و گزینه ” Remove” را انتخاب نمایید. سپس اکانت خود را اضافه نمایید و سعی کنید دوباره به فروشگاه گوگل‌ پلی دسترسی یابید.

بازگشت به حالت کارخانه
اگر هیچ یک از روش‌های بالا نتواند به شما کمک کند، می‌توانید گوشی خود را به حالت کارخانه ببرید در این صورت داده‌های‌تان به کلی حذف می‌شوند و باید همه چیز را دوباره و از اول شروع کنید! این روش با احتمال بالایی مشکلات مربوط به گوگل‌ پلی را رفع خواهد کرد. توجه داشته باشید که این کار سبب می‌شود تا کل داده‌های موجود در دستگاه‌تان حذف شود .

مراجعه به پشتیبان‌های فنی
امیدواریم که با انجام روش‌های بالا مشکلات اپلیکیشن گوگل‌ پلی حل شود و به درستی اجرا شود، ولی اگر با انجام این کارها مشکل شما حل نشد تنها راه این است که با پشتیبان فنی مشورت کنید.
اگر شما ترفندهای دیگری برای حل مشکل گوگل‌ پلی استور می‌دانید، با ما در میان بگذارید.

منبع نوشته:androidauthority

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *