5 فناوری که سبب افزایش عمر باتری می‌‌شود

در چند سال گذشته بسیاری از کاربران عمر باتری گوشی را به عنوان یکی از ویژگی‌‌های شاخص گوشی در نظر می‌‌گیرند. اگر نگاهی به پیشرفت فوق‌العاده بازار گوشی‌های هوشمند در چند سال اخیر بیاندازید، خواهید دید که عمر باتری پیشرفت چندانی نداشته است. در حالی که روز به روز گوشی‌‌ها سریع‌‌تر، باریک‌‌تر و قدرت پردازشی آنها افزایش می‌‌یابد؛ این در حالی است که همه‌‌ این تکنولوژی‌‌ها نیاز به انرژی دارند. تولیدکنندگان نیز از نیاز و توجه کاربران به عمر باتری‌ها آگاه هستند و در این زمینه فعالیت‌‌هایی را انجام می‌‌دهند.

در ادامه نگاهی به 5 تکنولوژی جدید می‌‌اندازیم که سبب افزایش قابل ملاحظه‌‌ای در عمر باتری‌‌ها خواهند شد.

HUSH

 

این ویژگی به طور مستقیم مرتبط با تکنولوژی باتری نیست. گروهی از محققان در این زمینه تحقیق کرده‌اند که در هنگام خاموش بودن صفحه‌نمایش گوشی‌های اندرویدی به چه میزان باتری مصرف می‌شود. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که حدود 45.9 درصد از باتری صرف انجام پردازش‌های پس‌زمینه می‌شود. ظاهرا بیشتر این انرژی نیز توسط نرم‌افزارهای بدون استفاده مصرف می‌شود.

دانشگاه پوردو با همکاری شرکت اینتل، کمپانی موبایل Enerlytic را راه‌اندازی کردند. این تیم، اپلیکیشنی تولید کرده‌اند که به طور دقیق بر فعالیت‌های پس زمینه اندروید نظارت دارد و نرم‌افزارها را بر اساس محبوبیت‌شان نزد کاربران دسته‌بندی می‌کند. در این صورت اپلیکیشن‌هایی که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند در هنگام خاموش شدن صفحه‌نمایش پردازنده را کمتر درگیر می‌کنند. نرم افزاری که از طریق این تحقیقات بدست آمده به نام Hush معروف شده است که سازندگان آن ادعا می‌کنند در حال حاضر می‌تواند حدود 16 درصد مصرف برق روزانه را کاهش دهد. شاید به نظر زیاد نباشد؛ اما دقت کنید که این افزایش فوری از طریق یک نرم‌افزار حاصل می‌شود و پیشرفت مبتنی بر یک سخت‌افزار نیست. علاوه بر این تیم همچنین اظهار می‌کند که این نرم‌افزار را بهبود خواهد داد و میزان ذخیره انرژی در باتری بیش از دو برابر مقدار حاصل خواهد شد.

WALDIO


اگر بیش از یک سال است که از گوشی‌ اندرویدتان استفاده می‌کنید، احتمالا متوجه شده‌اید که حافظه داخلی آن به خوبی روز اول نیست. علت، مشکل ذخیره‌سازی در حافظه فلش NAND است؛ زیرا به دلیل کاهش خاصیت الکترومغناطیسی هر بلوک داده کوچک به تعداد محدودی بازنویسی می‌شود. به عبارت دیگر هر چه سیستم‌عامل اطلاعات زیادی در این قسمت ذخیره کند، این حافظه رو به زوال پیش خواهد رفت.
خوشبختانه، یک تیم از محققان از دانشگاه هانیانگ چین راهی برای کاهش پیری حافظه داخلی پیدا کرده‌اند. از طریق بهینه‌سازی پایگاه داده SQLite سیستم IO توسط پشته اندروید، حجم کل داده‌های نوشته شده به 6/1 اندازه اصلی آن کاهش می‌یابد. نتیجه مستقیم کاهش حجم داده‌ها سریع‌تر شدن گوشی‌های اندروید هنگام نوشتن داده‌ها در حافظه داخلی است. حاصل این تکنولوژی ذخیره 39 درصدی میزان باتری خواهد بود.

Pure Lithium Anodes


در سال 2014 پژوهشگران دانشگاه استندفورد اعلام کردند که راهی برای بهبود نسل فعلی باتری‌های یون لیتیوم در دستگاه‌های تلفن‌همراه پیدا کرده‌اند. با استفاده از آندهای یک لیتیومی باتری جدیدی ایجاد کردند که با یک بار شارژ به مدت طولانی‌تری قابل استفاده است. همچنین می‌توان‌ در مقایسه با باتری‌های لیتیوم معمولی بسیار دیرتر خراب می‌شوند. این تیم به رهبری وزیر سابق انرژی ایالات متحده استیون چو ادعا می‌کنند که این تکنولوژی می‌تواند عمر باتری گوشی‌های هوشمند را تا سه برابر بهبود دهد.

RF-DC Convertor


فضای اطراف دارای انواع متعددی از امواج رادیویی است که ما قادر به دیدن آنها نیستیم. برج‌های سلولی، روترها، وای‌فای و حتی دستگاه‌های مجهز به بلوتوث انواع این امواج را منتشر می‌کنند. همه فرکانس‌های رادیویی ایجاد شده دارای انرژی برابری نیستند. گوشی‌های هوشمند ما نیز با این بسته‌های کوچک انرژی احاطه شده‌اند.

گروهی از محققان از دانشگاه ایالت اوهایو راهی برای شارژ گوشی با استفاده از این فرکانس‌های رادیویی (RF) پیدا کرده‌اند که می‌توانند فرکانس‌های رادیوی موجود در اطراف خود را جذب و به برق مستقیم تبدیل کنند تا از طریق آن گوشی شارژ شود. در حال حاضر، قاب محصولاتی مانند آیفون نیکولا قادر هستند با به کارگیری این تکنولوژی به آرامی گوشی را شارژ نمایند . شارژ بی‌سیم نیز در بازار گوشی‌های هوشمند اندرویدی در چند سال گذشته طرفدار فراوانی داشته است.

Hydrogen fuel cells


سلول‌های سوختی هیدروژنی مدت طولانی است که به عنوان جام مقدس از فناوری باتری تبلیغ می‌شود. اما تاکنون، این فناوری موفق نشده که در اختیار کاربران قرار گیرد. با این حال، به نظر می‌رسد زمان زیادی لازم نیست تا به این تکنولوژی دست یابیم و پس از مدتی با واکنش بین هیدروژن و اکسیژن می‌توانیم گوشی‌های خود را شارژ کنیم. شرکت فناوری بریتانیا، قادر به ایجاد یک سلول سوخت هیدروژنی درون گوشی‌های آیفون شده است که می‌تواند با یک بار شارژ شدن تا یک هفته کار کند. بر اساس این گزارش این شرکت سلول سوختی را در کنار باتری لیتیوم یونی بکار برده است.

منبع نوشته:phonearena

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *