آموزش محاسبه تراکم پیکسلی صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند


به غیر از ویژگی‌‌های کلی گوشی و کیفیت نمایش رنگ‌‌ها، تراکم پیکسلی یکی از جنبه‌های حیاتی یک صفحه‌نمایش است که در چند سال گذشته مدام در حال تماشای افزایش این میزان بوده‌ایم. می‌توانید با کمی جستجوی ساده تراکم پیکسلی صفحه نمایش گوشی خود را بدست آورید. دو راه برای محاسبه تراکم پیکسلی وجود دارد.

یک راه این است که با استفاده از فرمول‌های ریاضیات به راحتی مقدار تراکم پیکسلی را محاسبه کنید. برای این کار شما به رزولوشن و اندازه قطر نمایشگر نیاز دارید. این مقادیر را در فرمول زیر جایگذاری کنید و به‌راحتی مقدار تراکم پیکسلی نمایشگر را محاسبه کنید:

برای مثال تراکم پیکسلی را برای نمایشگر 5.3 اینچی با رزولوشن 1080 در 1920 پیکسل به دست می‌‌آوریم:

مربع عرض و ارتفاع صفحه‌نمایش را به دست می‌آوریم و سپس این مقادیر را با یکدیگر جمع می‌کنیم؛ حالا جذر حاصل نهایی را به دست می‌آوریم و بر مقدار قطر آن تقسیم می‌کنیم.
در نهایت مقدار دقیق تراکم پیکسلی نمایشگر را به دست می‌آید:

بنابراین تراکم پیکسلی یک صفحه‌نمایش از این فرمول به دست می‌آید ولی در اکثر موارد حوصله محاسبه این فرمول را نداریم . بنابراین از روش دوم استفاده می‌کنیم. برای اینکار به وب سایت https://www.sven.de/dpi/ بروید و مقدار رزولوشن و قطر نمایشگر گوشی‌تان را وارد نمایید تا با یک کلیک مقدار تراکم پیکسلی صفحه‌نمایش‌تان محاسبه شود؛ به همین راحتی…

منبع نوشته:phonearena

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *