آیا استفاده از آنتی ویروس‌ برای اندروید مفید است؟!

دستگاه‌های اندروید دارای مشکلات امنیتی جدی هستند، برای مثال برخی از نرم‌افزارهای مخرب در دستگاه‌ها وجود دارند که از خارج  فروشگاه گوگل‌پلی نصب شده‌اند. بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی دارای به روز رسانی‌های امنیتی نیستند و اپلیکیشن‌های آنتی ویروس اندروید راه‌حلی برای حل این مشکل ندارند. شرکت‌های امنیتی، برنامه‌های آنتی ویروس بسیاری را برای اندروید عرضه کرده‌اند اما این برنامه‌ها نمی‌توانند به حل مشکل امنیتی اندروید کمکی کنند.

چرا آنتی‌ویروس این نسخه‌ها بر روی ویندوز کار می‌کند ولی در اندروید موثر نیست!

اول، اجازه دهید ببینیم نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس چگونه بر روی ویندوز کار می‌کنند. نرم‌افزار آنتی‌ویروس بر روی ویندوز کل فایل‌های سیستم را در سطح پایینی بررسی می‌کند. برنامه‌های کاربردی آنتی‌ویروس از درایورهای فیلتر فایل‌های سیستمی برای بررسی درخواست‌های دسترسی فایل استفاده می‌کنند. اگر نرم‌افزار آنتی‌ویروس مشکل را تشخیص دهد، می‌تواند دسترسی را بلاک کند و از مجوزهای سطح پایین استفاده کند تا نرم‌افزارهای مخرب را به سرعت حذف و یا قرنطینه کند.

ویندوز برای نرم‌افزار آنتی‌ویروس یک دسترسی سطح پایین فراهم می‌کند

اندروید مجوز دسترسی به سندباکس را نمی‌دهد، هیچ راهی برای اجرای یک برنامه آنتی‌ویروس که در سطح پایین سیستم اجرا شود، وجود ندارد تا بتواند نصب یک برنامه یا استفاده از یک وب‌سایت را متوقف نماید و یا اینکه هیچ پیام مخربی برای دسترسی به حفره امنیتی وجود ندارد.
زمانی که نرم‌افزارهای مخرب در حال اجرا هستند، سندباکس اندروید مانع مداخله آنتی‌ویروس برای متوقف کردن آن خواهد شد. اگر این بدافزار یک حفره امنیتی برای دسترسی به روت به دست آورد، در واقع به مجوز بالاتر از آنتی‌ویروس دست پیدا می‌کند.
شما می‌توانید این محدودیت را در لیست مجوز‌های برنامه آنتی‌ویروس هنگامی که بر روی اندروید نصب می‌کنید، ببینید.

آنتی‌ویروس‌های اندروید چه کار می‌کنند؟!

البته برنامه‌های آنتی ویروس اندروید می‌توانند برخی از کارها را انجام دهند، آنها می‌توانند لیست برنامه‌های نصب شده را مشاهده نمایند و نام آنها را با لیست برنامه‌های مخرب مقایسه کنند. آنتی‌ویروس های اندروید نمی‌توانند فرآیندهای مخرب را بررسی نمایند.
برخی برنامه‌های آنتی‌ویروس ممکن است کارت حافظه را بررسی کنند در حالی که اکثر برنامه‌های مخرب در قالب APK بر روی رم ذخیره می‌شوند.
علاوه بر این آنتی‌ویروس اندروید می‌تواند بر فعالیت‌های شبکه نظارت کند و از دانلود و مشاهده صفحات وب و برنامه‌های مخرب جلوگیری کند که سبب مصرف بیشتر باتری خواهد شد. این برنامه برای ردیابی گوشی از دست رفته به کار می‌رود، اندروید اجازه پیگیری و پاک کردن دستگاه‌های خود را به طور رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دستگاه‌‌های اندروید یک آنتی‌ویروس یکپارچه هستند

دستگاه‌های اندرویدی شما همانند یک آنتی‌ویروس عمل می‌کنند. اگر شما نرم‌افزارهای‌تان را فقط از گوگل‌پلی نصب کنید، این برنامه به طور مداوم نرم‌افزارهای مخرب را چک می‌کند. اگر گوگل یک برنامه‌ مخربی را در گوگل‌پلی پیدا کند آنرا از گوگل‌پلی خارج می‌کند و به طور خودکار از دستگاه شما حذف می‌کند. علاوه بر این اگر گزینه “‌Unknown Sources” در تنظیمات فعال باشد، در این صورت می‌توانید برنامه‌هایی خارج از گوگل‌پلی را نیز نصب نمایید و اولین بار از شما سوال می‌کند که به گوگل اجازه اسکن برای شناسایی نرم‌افزارهای مخرب را می‌دهید، با تیک زدن گزینه “Verify apps” گوگل‌پلی به طور منظم دستگاه شما را چک می‌کند و در صورت مشاهده برنامه مخرب هشدار می‌دهد. برخلاف آنتی‌ویروس‌های اندروید، سرویس‌ گوگل‌پلی سطح بالاتری از دسترسی به سیستم و به‌روزرسانی خودکار برای رفع حفره‌های امنیتی را بدون نیاز به‌روزرسانی کامل سیستم‌عامل دارد. گوگل کروم اندروید ترافیک ورودی دستگاه‌تان را کنترل می‌کند و قبل از اینکه به صفحات وب مخرب را باز کنید هشدار می‌دهد.

آنتی‌ویروس اندروید را فراموش کنید
ما نمی‌گوییم که آنتی‌ویروس یکپارچه اندروید از لحاظ امنیتی به اندازه کافی خوب است. دستگاه‌های اندروید نیاز به دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی به طور منظم برای سیستم‌عامل را دارند. اما یک برنامه آنتی‌ویروس هیچ امنیتی واقعی اضافه‌ای را ارایه نمی‌دهد. دستگاه اندروید خود از ویژگی‌های قوی‌تر و آنتی‌ویروس سبک‌تری بهره‌مند شده است.
اگر اندروید دسترسی سطح پایینی را به برنامه‌های آنتی‌ویروس ارایه دهد، در آن صورت آنتی‌ویروس می‌تواند مفید باشد؛ ولی اندروید این امکان را در اختیار آنتی‌ویروس‌ها نمی‌گذارد و در عمل این برنامه‌ها مفید نیستند. این برنامه‌ها همراه با دریافت هزینه از شما عمر باتری را نیز کم می‌کنند، در نهایت تصمیم نهایی با شماست! ولی به خاطر داشته باشید که استفاده از این برنامه‌ها مضر نیست ولی یک احساس امنیت کاذب را برای‌تان ایجاد می‌کند در حالی که به اندازه کافی مفید نیستند.

از دستگاه اندرویدی‌تان حفاظت کنید

اکثر برنامه‌های مخرب از خارج گوگل‌پلی می‌آیند. به عنوان مثال، فروشگاه برنامه‌های چینی به نظر می‌رسد حاوی برنامه‌های آلوده‌ای است و یا دانلود نسخه سرقت شده از یک بازی پولی و تلاش برای نصب آن نیز خطرناک است. با این حال، برخی از برنامه‌های بدون مشکل را می‌توانید از آمازون دریافت کنید. می‌توانید از دستگاهی استفاده کنید که به‌روزرسانی امنیتی را دریافت می‌کند. اگر به این مسائل اهمیت می‌دهید، توصیه می‌کنیم نکسوس گوگل را انتخاب کنید زیرا به‌روزرسانی‌های امنیتی را مستقیما از گوگل کسب می‌کند.

منبع نوشته:howtogeek

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *